Důkaz čínského vlivu, říkají Ujguři. Pražský hotel Marriott odmítl hostit jejich akci

ČTK ČTK
19. 11. 2021 17:06
Pražský hotel Marriott odmítl hostit konferenci Světového ujgurského kongresu, která se uskutečnila minulý týden. Konference se nakonec konala v hotelu Grandior. Podle programové manažerky kongresu se hotel telefonicky omluvil zástupci kongresu v Praze, oficiální omluvu ale stále očekává. Šéf marketingu hotelu sdělil, že se organizátorům omluvili, protože jednání hotelu neodpovídalo jeho zásadám.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Marriott

Minulý týden od pátku do neděle se v Praze konala konference a valné shromáždění, na kterých se setkali přeživší z vězení a převýchovných táborů, akademici, odborníci, diplomaté i politici. Kongresu udělil záštitu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a pro část programu zapůjčil svou rezidenci.

Akci důrazně odsoudila čínská strana ve vyjádření mluvčího ambasády v Česku. Podle ministerstva zahraničí šlo o soukromou akci, do které resort ani vláda nebyly zapojeny. O víkendu pak delegáti na valném shromáždění rozhodli o tom, že v čele Světového ujgurského kongresu zůstane jeho dosavadní prezident Dolkun Isa.

Hotel Marriott se podle webu Axios.com rozhodl neposkytnout své prostory na základě konzultace s podnikovým managementem, zdůvodnil to "politickou neutralitou".

Mluvčí světové sítě hotelů následně serveru sdělila, že by pořádání konference politiku politické neutrality neporušovalo a hotel by se měl omluvit. Zároveň podle mluvčí podnikový management, na který pražský hotel odkazoval, byl ve skutečnosti vedením zařízení. "Pracujeme s hotelovým týmem na poskytnutí dodatečného školení a vzdělání v našich dlouhodobých postupech inkluze," dodala.

Marriott v Číně provozuje přes 400 hotelů 

Světový ujgurský kongres záležitost potvrdil. Jednáním hotelu byl pobouřen, nicméně do médií chtěl věc sdělit až po skončení všech akcí. "Poté jsme se dozvěděli, že zde byly podobné incidenty už v minulosti v souvislosti s otázkami Tibetu, Hongkongu a Tchaj-wanu," uvedla programová manažerka kongresu Zumretay Arkinová.

Podle ní jde o jasnou známku čínské "dlouhé ruky" a toho, jak podniky snadno začnou být pod vlivem čínské vlády, když mají přístup na čínský trh. "Je to nebezpečný vzorec, čínské zásahy a odvetné akce ohrožují naše demokracie a základní svobody. Podniky se na tom nesmějí podílet," dodala.

Společnost Marriott International působí ve více než 130 zemích a vlastní desítky značek. Vedle stejnojmenné značky Marriott jsou to mimo jiné Ritz-Carlton, St. Regis nebo Sheraton. Firma v Číně provozuje přes 400 hotelů ve víc než 90 městech a plánuje další expanzi.

Pražský hotel Marriott se podle Arkinové telefonicky omluvil v pátek ráno jednomu ze zástupců ujgurského kongresu v Praze. "Ale stále očekáváme oficiální omluvu Světovému ujgurskému kongresu," doplnila.

Podle šéfa marketingu Malého je v hotelech Marriott International každý srdečně vítán. Webu Novinky.cz sdělil, že se vedení na organizátory akce obrátilo hned ráno s omluvou. Potvrdil, že hotelový tým prochází školením a vzděláváním, aby se ze situace poučil.

Klimeš: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky, je to kulturní genocida (25. 7. 2019)

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy