Uganda

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK

V Ugandě protestovali proti zatčení opozičníka, nejméně tři demonstranti zemřeli

Nejméně tři lidé zemřeli v Ugandě při protestech proti zatčení opozičního kandidáta na prezidenta Bobiho Winea, dalších 38 bylo zraněno. Podle Červeného kříže bylo 11 osob poraněno střelnou zbraní, píše agentura AFP. Wine, který se proslavil jako zpěvák, je hlavním protikandidátem Yoweria Museveniho, který stojí v čele Ugandy od roku 1986.

Protesty proti zadržení opozičního kandidáta vypukly v hlavním městě Kampale a v dalších významných městech této africké země. V hlavním městě se policie střetla se stovkami mladých lidí, kteří v ulicích zapalovali pneumatiky a házeli po policistech kameny.

Podle šéfa policie v Kampale byl Wine zadržen kvůli opakovanému porušování opatření proti šíření koronaviru. Stanovují mimo jiné, že předvolebních setkání se může účastnit méně než 200 osob. Shromáždění opozičního kandidáta se však údajně účastní více lidí, než je tento limit.

Zdroj: ČTK
Pokračovat