Za homosexualitu bude v případě schválení zákona v Ugandě hrozit až trest smrti

ČTK ČTK
22. 3. 2023 10:22
Ugandští poslanci schválili návrh zákona, který dále zpřísňuje tresty pro homosexuály a další členy komunity LGBT+. Norma počítá s tím, že lidem, kteří se identifikují jako členové této komunity, bude hrozit trest vězení až na deset let. Za sex s lidmi stejného pohlaví, kteří jsou mladší 18 let, bude v zemi hrozí až trest smrti.
Uganda chce kriminalizovat lidi, co se označí za příslušníky sexuálních menšin.
Uganda chce kriminalizovat lidi, co se označí za příslušníky sexuálních menšin. | Foto: Reuters

Zákon, který v parlamentu získal jasnou podporu, ukládá také povinnost přátelům a rodinným příslušníkům hlásit úřadům osoby ve stejnopohlavních vztazích, píše britská BBC. S trestním stíháním musí počítat i lidé a instituce, kteří podporují organizace zastávající se komunity LGBT+ nebo publikují materiály na podporu homosexuálů.

Až trest smrti by v Ugandě v případě, že se pod zákon podepíše prezident, hrozil za tak zvanou homosexualitu s přitěžujícími okolnostmi. Tou návrh rozumí mimo jiné sexuální styk s lidmi stejného pohlaví mladšími 18 let nebo sex s HIV pozitivním člověkem.

"Tento zákon je velmi extrémní a drakonický, kriminalizuje to, když se člověk identifikuje jako člen komunity LGBTQ, ale také se snaží vymazat veškerou existenci jakéhokoli Uganďana, který se identifikuje jako součást komunity LGBTQ," uvedl přední ugandský aktivista bojující za práva sexuálních a genderových menšin Frank Mugisha.

Lidskoprávní organizace Amnesty International ve středu Museveniho vyzvala, aby návrh zákona odmítl, píše agentura AFP. Ugandský prezident současný návrh zatím nekomentoval. Před deseti lety ale podepsal obdobný zákon, který později zrušil soud z procesních důvodů.

Homosexuální styky byly ve východoafrické zemi nelegální už dříve. Stejně je tomu i ve zhruba 30 dalších afrických státech. Uganda je ale podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch první zemí, která za trestné považuje už jen to, že se někdo označí za člena komunity LGBT+.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy