Uganda musí zaplatit Kongu 325 milionů dolarů za agresi, násilí a rabování z 90. let

ČTK ČTK
9. 2. 2022 17:53
Mezinárodní soudní dvůr nařídil Ugandě, aby Kongu vyplatila 325 milionů dolarů (6,9 miliardy korun) za podíl na násilí v konžském regionu Ituri. Stejný tribunál už před více než 15 lety rozhodl, že zapojení ugandských vojáků do konfliktu na konci 90. let minulého století porušilo mezinárodní právo, píší agentury AP a Reuters.
Ugandští vojáci, ilustrační foto.
Ugandští vojáci, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Uganda musí 325 milionů dolarů vyplatit v pěti ročních splátkách po 65 milionech dolarů (1,4 miliardy korun). První platbu musí Kampala uskutečnit v září.

Výsledná částka je výrazně nižší než 11 miliard dolarů (234 miliard korun), které Kongo požadovalo. Soud odmítl několik požadavků Kinshasy, mimo jiné veškeré reparace za škody makroekonomického charakteru. Tyto požadavky podle soudu Kongo nepodpořilo dostatečnými důkazy.

Zhruba 225 milionů dolarů Kongo dostane za "ztráty na životech a škody způsobené osobám". Do této kategorie podle AP patří například znásilnění, odvody dětských vojáků a vysídlení až půl milionu lidí. Na 60 milionů dolarů Kinshase podle soudu přísluší za škody na přírodních zdrojích včetně drancování zásob zlata, diamantů, dřeva a dalšího surovin.

"Soud upozorňuje, že reparace přiznané Kongu za škody lidem a na majetku odráží újmu jednotlivců i komunit, kterou Uganda způsobila, když porušila své mezinárodní závazky," uvedla předsedající soudkyně Joan Donoghueová.

V letech 1996 až 2003 na východě Konga bojovaly milice z několika států včetně Ugandy a tehdejší těžké boje si vyžádaly životy tisíců lidí. Kongo v roce 1999 u soudu obvinilo Ugandu, Rwandu a Burundi z ozbrojené agrese, porušení lidských práv a rabování zdrojů. Obvinění proti Burundi a Rwandě země stáhla v roce 2001.

Mezinárodní soudní dvůr, který se sporem zabýval už v minulosti, v roce 2005 dospěl k závěru, že Uganda obsadila konžské území nelegálně a Kongo nedalo její armádě souhlas provádět na konžském území vojenské operace. Soud tehdy nařídil oběma zemím dohodnout se na reparacích. Před sedmi lety Kongo soudu oznámilo, že rozhovory byly neúspěšné.

Mezinárodní soudní dvůr sídlí v Haagu, je soudním orgánem OSN a řeší právní spory mezi státy. Proti jeho rozhodnutí se nelze odvolat. Soud ale nemá žádné pravomoci, jak státy donutit, aby se jeho rozhodnutím řídily.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy