Posty v diplomacii dojednával vlivný člen ČSSD s lidmi Hradu, Nejedlým i Kmoníčkem

ČTK ČTK
25. 5. 2021 15:03
Obsazování některých funkcí v diplomacii dojednával náměstek ministra zahraničí Pavel Jaroš (ČSSD) s poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým i v době, kdy Jaroš neměl funkci na ministerstvu. Jaroš vyjednával s Nejedlým i za ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Napsal to server Seznam Zprávy na základě Jarošovy e-mailové komunikace, kterou má k dispozici.
Martin Nejedlý (uprostřed)
Martin Nejedlý (uprostřed) | Foto: Jakub Plíhal

Petříček připustil Jarošův zájem ovlivňovat chod Černínského paláce. "Vnímal jsem jeho snahu mít vliv na chod ministerstva zahraničí. Snažil jsem se tomu bránit, usiloval jsem o profesionální diplomatické služby," řekl bývalý ministr Seznam Zprávám. Jaroš a Nejedlý podle serveru na dotazy nereagovali.

Jaroš měl o funkcích jednat také s velvyslancem v USA a bývalým ředitelem zahraničního odboru Pražského hradu Hynkem Kmoníčkem. "S Pavlem Jarošem se známe z doby, kdy jsme oba byli náměstci ministra. Samozřejmě spolu komunikujeme, neboť komunikace je práce diplomatů. Náš vztah bych tedy charakterizoval jako dlouholetý, pracovní i přátelský," cituje server Kmoníčka.

Jaroš na ministerstvo zahraničí nastoupil v dubnu po odvolání Petříčka v době, kdy úřad přechodně vedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V době, ze které e-maily pocházejí, Jaroš zasedal v dozorčí radě České pošty.

Obsazování míst na ambasádách a dalších zastupitelských úřadech schvaluje vláda, potřebný je i souhlas prezidenta. Kancelář prezidenta republiky zařadila minulý týden Seznam Zprávy mezi média, kterým nebude odpovídat na otázky.

Jaroš s Kmoníčkem podle serveru řešili například Nejedlého snahu dostat na post velvyslance při OSN v Ženevě Petra Gajduška, ten funkci nakonec získal. Jaroš s Kmoníčkem si na jaře 2019 psali také o vyslání jejich známé a členky ČSSD Anity Grmelové na diplomatickou misi do zahraničí, uvedl server.

"Teď je na tobě, abys odblokoval možná vůbec nezablokovaného Nejedlého a spol… Gajdůškovi pak za rok pomůžeme na hlavní kšeft do OSN a tím bude mít ČSSD celkově čtyři velvyslance. Tak kdy vyrazíš na Hrad?" napsal Kmoníček v březnu 2019 Jarošovi. Ten v dalším e-mailu píše o tom, že Petříček po něm chtěl předjednat obsazování funkcí s Nejedlým. "Tomáš pozdrží celý balík, než si s Martinem promluvím, protože nechce riskovat, že mu ho celý vrátí," napsal Jaroš Kmoníčkovi.

Velvyslanec v USA odepsal, že s Pražským hradem je případně zapotřebí vyjednávat o velvyslancích jednotlivě. "V principu je třeba, aby to Tomáš (Petříček) navrhl, a pak uvidíme, kdo na Hradě co řekne. Nejspíš nikdo nic, a pokud ano, tak je to obchodovatelné systémem kus za kus," cituje server z Kmoníčkova e-mailu Jarošovi.

Video: Rozhovor DVTV s exministrem zahraničí Tomášem Petříčkem

Na reakci Rusů jsme nemohli nereagovat, ultimátum je extrémní a je to krok správným směrem. Překvapuje mě, že se nevyjádřil prezident Zeman, dodává. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy