Lucemburk - Švédsko může nadále protežovat své pivo na úkor dováženého vína. Vyšší zdanění vína totiž neznamená, že by Švédové hromadně přecházeli na pivo.
Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropských společenství (ESD) v deset let trvající kauze, v níž Švédsko zažalovala Evropská komise.
Důvodem bylo pravidlo, podle nějž nesmí žádný stát znevýhodňovat vyšší daní dovážené produkty na úkor domácích. V případě Švédska a vína jde ale o složité rozhodování: domácí produkce vína totiž téměř neexistuje.
ESD konstatoval, že víno má podle přepočtu švédského systému zdaňování alkoholických nápojů na procentní bod alkoholu oproti pivu o pětinu vyšší daň. "Daňové zatížení nemůže ovlivnit relevantní trh a jeho účinkem není nepřímá ochrana švédského piva," rozhodl soud ve svém nálezu.
"Argumentujeme tím, že cena vína by byla i tak zhruba dvojnásobná oproti silnému pivu, a lidé by tak jen kvůli nižší dani nepřecházeli na víno," řekla ještě před vynesením rozsudku švédská ministryně zahraničí Karin Wistrandová.
Alkohol (včetně tzv. silného piva, tedy moku s obsahem alkoholu více než 3,5 procenta) se ve Švédsku prodává jen ve státních obchodech Systembolaget osobám starším dvaceti let.
Čtěte v souvislostech: Změňte zákaz alkoholu, žádá unijní soud Švédsko
Láhev nejlevnějšího španělského vína přijde na 60 švédských korun (160 Kč), půllitr plzeňské dvanáctky stojí 16,40 (44 Kč).