Se Schengenem padly hranice. Ale ne všechny

Pavel Baroch
22. 12. 2007 14:10
Pět procent českých hranic zůstane nepropustných
Tady se vůli státu prosadit nedaří
Tady se vůli státu prosadit nedaří | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Téměř pět procent českých hranic zůstane nadále nepropustných i poté, co Česko vstoupilo do takzvaného schengenského prostoru.

Ten umožňuje přecházet volně bez kontroly vnitřní hranice Evropské unie, a to dokonce i mimo dosud platné hraniční přechody.

Prohlédněte si: Jak se slavil konec hranic

Výjimkou jsou ale chráněná území především v národních parcích a přírodních rezervacích.

"Nejcennější přírodní hraniční lokality na hranicích budou muset zůstat v přísném ochranném režimu, protože neregulovaný vysoký počet návštěvníků by je mohl ohrozit," řekl náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Ministerstvo kvůli Schengenu dokonce spustilo speciální internetovou stránku www.env.cz/schengen, kde je například i mapa všech území, kterých se omezení volného pohybu týká. V informačních centrech národních parků a vybraných chráněných krajinných oblastí jsou zase k dispozici letáky ve čtyřech jazycích.

Tady začíná národní park!
Tady začíná národní park! | Foto: KRNAP

Česko-polská ochrana Krkonoš

Zakázán bude například vstup do prvních a druhých zón Krkonošského národního parku, respektive turisté budou moci chodit výhradně po vyznačených cestách.

"Vnitrostátní zákony jednotlivých zemí zůstávají v platnosti, tedy i zákon o ochraně přírody a krajiny," vysvětlil mluvčí krkonošského parku Radek Drahný. "A předpisy říkají, že v prvních a druhých zónách národního parku je volný pohyb osob povolen pouze po vyznačených turistických stezkách."

Krkonoše protíná česko-polská hranice v délce zhruba 52 kilometrů, přičemž omezen vstup bude i nadále na 28 kilometrech. Na polské straně, kde se také nalézá národní park, budou pro turisty platit stejná pravidla jako v Česku.

Navzdory mrholení a nízkým mrakům, tyto dvě polské turistky se na deset minut dlouhou jízdu do nadmořské výšky 1354 metrů vydaly. Co jiného dělat v horách bez sněhu?
Navzdory mrholení a nízkým mrakům, tyto dvě polské turistky se na deset minut dlouhou jízdu do nadmořské výšky 1354 metrů vydaly. Co jiného dělat v horách bez sněhu? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Za vstup do Polska se platí

Zatímco do 20. prosince bylo možné překročit státní česko-polské hranice v krkonošském parku jen na několika turistických přechodech, po vstupu do Schengenu 21. prosince se bude moci chodit přes hranice po všech stezkách.

Návštěvníci by ale měli vědět, že za vstup do polského parku platí dospělí čtyři Zloté, tedy necelých třicet korun. Děti platí polovic, ale od ledna vstupné podraží.

Kvůli sněhu zůstanou nejspíš až do jara na krkonošských hřebenech cedule s nápisem Pozor, státní hranice. Naopak přibudou dřevěné tabule s údaji, kam se může chodit.

Hejtman chce otevřít všechny hranice

Stejný režim jako v Krkonoších bude i nadále platit i v Šumavském národním parku a Chráněné krajinné oblasti. Také zde se bude moci do nejvzácnějších míst pouze po vyznačených cestách.

Nedočkavý cyklista se brodí sněhem k Plešnému jezeru
Nedočkavý cyklista se brodí sněhem k Plešnému jezeru | Foto: Ludvík Hradilek

Mluvčí parku Radovan Holub připomněl, že patrně jediným pozitivním přínosem uzavření hraničního pásma po komunistickém převratu bylo zachování tamních přírodních hodnot, a to v naprosto unikátním stavu. Úplné otrevření hranic by tyto oblasti mohlo zničit.

"Mnohá z těchto území byla právě pro svůj význam zahrnuta do evropské soustavy chráněných oblastí Natura 2000," řekl Holub.

Jihočeský hejtman Jan Zahradník ovšem pokládá omezení volného pohybu po šumavském parku za příliš přísné. Soudí, že by se stezky mohly rozšířit. "Zákazy by se měly přehodnotit. Aby se turista jdoucí k nám po stezce z Bavorska nemusel u hranic otočit zpět," citovala zahadníka MF Dnes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy