Se Schengenem padly hranice. Ale ne všechny

Pavel Baroch
22. 12. 2007 14:10
Pět procent českých hranic zůstane nepropustných
Tady se vůli státu prosadit nedaří
Tady se vůli státu prosadit nedaří | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Téměř pět procent českých hranic zůstane nadále nepropustných i poté, co Česko vstoupilo do takzvaného schengenského prostoru.

Ten umožňuje přecházet volně bez kontroly vnitřní hranice Evropské unie, a to dokonce i mimo dosud platné hraniční přechody.

Prohlédněte si: Jak se slavil konec hranic

Výjimkou jsou ale chráněná území především v národních parcích a přírodních rezervacích.

"Nejcennější přírodní hraniční lokality na hranicích budou muset zůstat v přísném ochranném režimu, protože neregulovaný vysoký počet návštěvníků by je mohl ohrozit," řekl náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Ministerstvo kvůli Schengenu dokonce spustilo speciální internetovou stránku www.env.cz/schengen, kde je například i mapa všech území, kterých se omezení volného pohybu týká. V informačních centrech národních parků a vybraných chráněných krajinných oblastí jsou zase k dispozici letáky ve čtyřech jazycích.

Tady začíná národní park!
Tady začíná národní park! | Foto: KRNAP

Česko-polská ochrana Krkonoš

Zakázán bude například vstup do prvních a druhých zón Krkonošského národního parku, respektive turisté budou moci chodit výhradně po vyznačených cestách.

"Vnitrostátní zákony jednotlivých zemí zůstávají v platnosti, tedy i zákon o ochraně přírody a krajiny," vysvětlil mluvčí krkonošského parku Radek Drahný. "A předpisy říkají, že v prvních a druhých zónách národního parku je volný pohyb osob povolen pouze po vyznačených turistických stezkách."

Krkonoše protíná česko-polská hranice v délce zhruba 52 kilometrů, přičemž omezen vstup bude i nadále na 28 kilometrech. Na polské straně, kde se také nalézá národní park, budou pro turisty platit stejná pravidla jako v Česku.

Navzdory mrholení a nízkým mrakům, tyto dvě polské turistky se na deset minut dlouhou jízdu do nadmořské výšky 1354 metrů vydaly. Co jiného dělat v horách bez sněhu?
Navzdory mrholení a nízkým mrakům, tyto dvě polské turistky se na deset minut dlouhou jízdu do nadmořské výšky 1354 metrů vydaly. Co jiného dělat v horách bez sněhu? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Za vstup do Polska se platí

Zatímco do 20. prosince bylo možné překročit státní česko-polské hranice v krkonošském parku jen na několika turistických přechodech, po vstupu do Schengenu 21. prosince se bude moci chodit přes hranice po všech stezkách.

Návštěvníci by ale měli vědět, že za vstup do polského parku platí dospělí čtyři Zloté, tedy necelých třicet korun. Děti platí polovic, ale od ledna vstupné podraží.

Kvůli sněhu zůstanou nejspíš až do jara na krkonošských hřebenech cedule s nápisem Pozor, státní hranice. Naopak přibudou dřevěné tabule s údaji, kam se může chodit.

Hejtman chce otevřít všechny hranice

Stejný režim jako v Krkonoších bude i nadále platit i v Šumavském národním parku a Chráněné krajinné oblasti. Také zde se bude moci do nejvzácnějších míst pouze po vyznačených cestách.

Nedočkavý cyklista se brodí sněhem k Plešnému jezeru
Nedočkavý cyklista se brodí sněhem k Plešnému jezeru | Foto: Ludvík Hradilek

Mluvčí parku Radovan Holub připomněl, že patrně jediným pozitivním přínosem uzavření hraničního pásma po komunistickém převratu bylo zachování tamních přírodních hodnot, a to v naprosto unikátním stavu. Úplné otrevření hranic by tyto oblasti mohlo zničit.

"Mnohá z těchto území byla právě pro svůj význam zahrnuta do evropské soustavy chráněných oblastí Natura 2000," řekl Holub.

Jihočeský hejtman Jan Zahradník ovšem pokládá omezení volného pohybu po šumavském parku za příliš přísné. Soudí, že by se stezky mohly rozšířit. "Zákazy by se měly přehodnotit. Aby se turista jdoucí k nám po stezce z Bavorska nemusel u hranic otočit zpět," citovala zahadníka MF Dnes.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy