OBRAZEM: S půlnocí se závory zvedaly a řezaly

red
21. 12. 2007 16:24
Jak se slavilo: videa, fotogalerie, reportáže
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Osmnáct let po pádu železné opony přišlo Česko o bariéry bránící volnému pohybu do sousedství. V okamžiku, kdy se v noci ze čtvrtka na pátek přehoupla ručička hodin přes dvanáctku, padly hranice na cestě do Německa, Polska, Rakouska i Slovenska.

Schengenský prostor se rozšířil o osm zemí. Lidé slavili už ve čtvrtek večer. "Oficiálně" se Evropa rozrostla v pátek dopoledne.

Na česko-polsko-německé trojzemí u Hrádku nad Nisou na Liberecku to přijeli za celou Evropu dopoledne oslavit premiér Mirek Topolánek, německá kancléřka Angela Merkelová, šéf polské vlády Donald Tusk a předseda Evropské komise José Barroso.

Merkelová a Tusk nejprve navštívili německo-polskou hranici na přechodu Žitava - Friedensstrasse - Porajów. Děti tam vypustili modré balonky se žlutými hěvzdami.

Pak se přesunuli na polsko-českou hranici - kousek od místa, kde se v květnu 2004 konala největší lidová slavnost k rozšíření EU. Tusk a Topolánek tam symbolicky přeřízli dřevěnou maketu hraniční závory.

Podívejte se také: Další fotografie a reportáže z oslav
SPECIÁL: Co všechno Schengen nejen pro Česko znamená

Podle Merkelové o tomto historickém momentu starší generace jenom snily. "Přeji všem zemím, aby mohly zažít podobný den, jaký nyní zažíváme my - jsem hrdý," prohlásil Topolánek s tím, že teď jsme konečně rovnoprávní se "starými" zeměmi.

"Byli jsme rozděleni železnou oponou, nyní máme celou Evropu sjednocenou kolem hodnot demokracie a míru," poznamenal šéf komisařů Barroso.

Připomněl, že Evropa je "konstrukce pro lidi, kteří mohou nyní snadno cestovat od Portugalska po Talin" a že tak definitivně zmizela železná opona.

Češi teď mohou do okolí cestovat po některém ze 140 míst - na silnicích, stezkách, železnici či vodě - aniž by museli zastavovat a předkládat doklady. Či dokazovat, že si s sebou vezou dostatečnou hotovost.

A už se řeže. Róbert Kaliňák, slovenský ministr vnitra, bojuje se závorou na společné hranici.
A už se řeže. Róbert Kaliňák, slovenský ministr vnitra, bojuje se závorou na společné hranici. | Foto: Ondřej Besperát

Na hranicích se všemi sousedními státy Česka se už po celý čtvrtek konaly oslavy. V Bohumíně, Těšíně - městě násilně rozděleném po válce na českou a polskou část i Náchodě, Bohumíně, Mikulově a ve Starém Hrozenkově, které se hraničním městem stalo až s rozdělením Československa.

Ministr vnitra Ivan Langer řezal závoru se svým slovenským protějškem a v noci přelétal vrtulníkem.

Na nových "schengenských" hranicích mezi Slovenskem a Ukrajinou se naopak začaly tvořit dlouhé fronty automobilů a rozeběhla se sledovací zařízení.

 

Právě se děje

Další zprávy