Zlín - Soud ve Zlíně uložil sedmi obžalovaným v metanolové kauze, kvůli níž zemřelo asi 50 lidí, za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty 5,5 až devět let vězení.
Tresty jim tak výrazně snížil, loni v květnu jim za obecné ohrožení ukládal tresty od osmi do 21 let.
Olomoucký vrchní soud po jejich odvolání rozsudek zrušil a věc vrátil do Zlína.
Krajský soud měl znovu právní kvalifikaci i tresty zvážit, obojí nakonec zmírnil.
"Nalézací soud nadále zastává názor, že trestná činnost vykazuje znaky obecného ohrožení, kdy došlo k ohrožení života a zdraví velkého množství osob. Na druhé straně tu máme závazný právní názor odvolacího soudu," uvedl v odůvodnění předseda senátu Radomír Koudela.
Rozsudek je ve dvou případech pravomocný. Zbylí obžalovaní se jednání nezúčastnili, budou tak stejně jako státní zástupce moci využít lhůtu pro podání odvolání.
Nejvyšší trest je za obecné ohrožení
Nejvyšší, devítiletý trest soud uložil Martinu Jiroutovi z Trutnovska, který byl obžalován z obecného ohrožení. Jirout údajně distribuoval otrávený alkohol na Jičínsko a na Ostravsko.
Podle státního zástupce Romana Kafky je jeho jednání na hraně úmyslného obecného ohrožení.
Loni soud Jiroutovi, jemuž hrozilo 12 až 20 let i výjimečný trest, uložil 16 let.
Šest mužů bylo obžalováno z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Pět z nich čelilo sazbě pět až 12 let. Alexander Jordán a Martin Cekota ze Zlína dostali loni 13 let a 13,5 roku, dnes soud uložil Jordánovi osmiletý trest a Cekotovi osm let a jeden měsíc.
Další Zlíňan Aleš Svoboda minule dostal 12 let, nyní ho soud poslal za mříže na 5,5 roku. Svoboda trest stejně jako státní zástupce přijal, je tak pravomocný.
Jordán údajně převzal od hlavního distributora Jiřího Vaculy otrávenou směs, z níž Svoboda vyrobil alkohol a dodal provozovateli večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy Cekotovi. Tři lidé po vypití tohoto alkoholu zemřeli.
2000 litrů směsi
Trest 8,5 roku uložil zlínský soud jednateli firmy Vapa Drink Viktoru Koláčkovi z Týna nad Bečvou a na stejnou dobu poslal do vězení podnikatele z Bystřice pod Hostýnem Libora Vanderku. Koláček přitom loni dostal 21 let a Vanderka 20,5 roku.
Koláček údajně převzal 2000 litrů směsi, ze které vyrobil závadný alkohol. Většinu odebral Robert Sedlařík, majitel firmy Verdana, která byla výhradním distributorem Likérky Drak.
Díky zásahu policie se ale ke spotřebiteli alkohol s jedovatým metanolem nedostal. Další alkohol, který Koláček vyrobil, Vanderka podle Kafky dodal do Čech, kde po jeho vypití zemřeli dva lidé. Sedlaříkovi, který si odpykává pětiletý trest za daňový únik, hrozilo až osm let vězení.
Osm let mu zlínský soud uložil loni, ve středu však dostal trest o délce 5,5 roku.
Zákaz činnosti
Soud navíc všem sedmi mužům zakázal činnost v obchodování s alkoholickými nápoji. Na deset let zakázal nákup a prodej alkoholu Jiroutovi, Jordánovi, Cekotovi, Koláčkovi a Vanderkovi, zatímco Svoboda a Sedlařík odešli s kratším, sedmiletým zákazem.
Sedlařík navíc nesmí po šest let působit ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev.
Obhájci většinou tvrdili, že se jejich klienti dopustili ohrožování zdraví závadnými potravinami z nedbalosti s mírnější sazbou.
Advokáti Jordána a Cekoty žádali zproštění obžaloby, které jako variantu zmínila i právnička Jirouta, jenž distribuci závadného alkoholu odmítl. Vinu odmítli i Jordán a Vanderka, který alespoň stejně jako Sedlařík, Koláček a Svoboda celé věci litoval.
Svoboda a Koláček litovali i svého jednání. Cekota k soudu nepřišel.
Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.
Hlavním míchačům směsi Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi vrchní soud potvrdil pravomocně za obecné ohrožení doživotní trest, patnáctiletý trest přijal hlavní distributor otrávené směsi Vacula.