Rozdělit kauzu metanol nebyla chyba, rozhodl Ústavní soud

ČTK ČTK
23. 3. 2015 13:57
Odmítl totiž stížnost Martina Posládka, který si kvůli tomu stěžoval na porušení pravidel spravedlivého procesu.
Ilsutrační foto.
Ilsutrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Justice nechybovala, když kvůli rychlosti a hospodárnosti řízení rozdělila projednávání metanolové kauzy do více větví.

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Martina Posládka, který si kvůli tomu stěžoval na porušení pravidel spravedlivého procesu.

Provinění Posládka a dalších šesti lidí totiž místo zlínské pobočky Krajského soudu v Brně řeší ostravský krajský soud.

Nedostatečně velká síň

Zlínský soud o vyloučení trestní věci některých obžalovaných k samostatnému řízení rozhodl kvůli tomu, že ve městě není k dispozici dostatečně velká jednací síň.

Soud by tak zřejmě musel pronajmout jiný prostor, což by prý bylo časově i finančně náročné.

Posládek však přesun považoval za zásah do práva na zákonného soudce, ale také do práva na obhajobu.

Společné jednání je důležité

Společné projednávání věci má totiž podle Posládka značný význam pro možnost účinné obhajoby.

Všichni obžalovaní jsou totiž ve stejném procesním postavení, mohou využít výpovědi spoluobžalovaných, vzájemně je konfrontovat a podobně.

Pokud se kauza rozdělí, obžalovaní ve vedlejších větvích vystupují jako svědci.

Podle ústavních soudců ale justice postupovala zákonným způsobem a Posládkova práva neporušila.

"Z odůvodnění napadeného rozhodnutí je zřejmé, že s ohledem na velký počet obžalovaných a kapacitní možnosti dotčeného soudu by společné řízení ve věcech všech 31 obžalovaných pro soudní orgán představovalo značnou organizační zátěž, která by s největší pravděpodobností znamenala podstatné prodloužení celého trestního řízení," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Musilem.

38 mrtvých, 79 intoxikovaných

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

Celkem metanol stál život asi 50 lidí. Dva hlavní míchači metanolové směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotní tresty, které jsou už pravomocné.

U sedmi lidí z hlavní, zlínské větve kauzy nařídil Vrchní soud v Olomouci v lednu nové projednání u krajského soudu, který musí ještě jednou zvážit právní kvalifikaci.

Posládek figuruje jako údajný distributor v sedmičlenné skupině, kterou se aktuálně zabývá Krajský soud v Ostravě. Je obžalovaný z obecného ohrožení.

Spolu s dalšími obviněnými má Posládek podle obžaloby na svědomí pět životů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy