Doživotí pro dva hlavní míchače metanolu platí, rozhodl soud

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 2. 2015 14:18
Rudolf Fian a Tomáš Křepela neuspěli s odvoláním.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci potvrdil doživotní tresty pro 2 hlavní aktéry metanolové kauzy. Slovák Rudolf Fian a Tomáš Křepela ze Zlína neuspěli s odvoláním.

Doživotí za obecné ohrožení jim loni v květnu uložil zlínský krajský soud, muži se proti tomu ale na místě odvolali. Středeční rozsudek je pravomocný. Kvůli jedovatému alkoholu zemřely desítky lidí.

Podle předsedy senátu vrchního soudu Vladimíra Rutara krajský soud z důkazů odvodil odpovídající skutková zjištění. "Jde o činy, jejichž následky svým rozsahem nemají obdoby. Došlo jimi k hlubokému znepokojení široké veřejnosti," uvedl v odůvodnění rozhodnutí.

Přísný trest byl podle něj na místě i kvůli tomu, že obžalovaní následků svých skutků nelitovali. "Projevili zjevnou a nevídanou lhostejnost k lidskému životu," dodal.

Obhajoba napadla věrohodnost výpovědi

Rozhodnutí potěšilo poškozené, kteří se vyhlášení zúčastnili. "Jsem rád, že to tak dopadlo. Zasloužili by si trest smrti, ale bohužel je zrušen," řekl novinářům jeden poškozený.

Státní zástupce Vladimír Kubík byl s výsledkem spokojen. Upozornil na to, že pravomocné doživotní tresty pro hlavní viníky jsou i satisfakcí pro poškozené a pozůstalé. "Je třeba ocenit, že rozsudky ve věcech hlavních pachatelů nabyly právní moci a že tři hlavní viníci byli spravedlivě potrestáni," řekl k rozhodnutí zlínský státní zástupce Roman Kafka, který případ dozoroval a ve věci podal obžalobu.

Obhajoba v odvolání opětovně napadla věrohodnost výpovědi hlavního distributora otrávené směsi Jiřího Vaculy, který před soudem vše popsal a usvědčil i spoluobžalované.

Advokáti namítali i údajně nesprávné použití právní kvalifikace a s ní související sazby 12 až 20 let či výjimečný trest a také nepřiměřenost uloženého trestu, kdy krajský soud podle nich ve prospěch represe opomněl individuální pohled na pachatele.

Nejsem násilník ani vrah

Fian s Křepelou se domáhali zprošťujícího verdiktu nebo vrácení věci krajskému soudu. Fian řekl, že vedl spořádaný život a vychovával tři děti.

"Nejsem násilník ani vrah," hájil se. Křepela se i před poškozenými označil za oběť aféry, která je potrestaná neoprávněně. Zopakoval, že Vaculovi jen dodal nemrznoucí směs do ostřikovačů, kterou on údajně zneužil k výrobě alkoholu.

Je pravděpodobné, že se oba obrátí s dovoláním na Nejvyšší soud.

Tresty ve zlínské větvi kauzy Metanol

  • Rudolf Fian – doživotí (hlavní míchač)
  • Tomáš Křepela – doživotí (hlavní míchač)
  • Jiří Vacula - 15 let (hlavní distributor)
  • Martin Jirout - 16 let (hlavní odběratel)
  • Alexander Jordán - 13 let (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Martin Cekota - 13,5 roku (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Aleš Svoboda - 12 let (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Viktor Koláček - 21 let (věděl, že jde o neprověřený alkohol, jeho firma chtěla směs dál upravit a mohla tak otrávit až 31 tisíc lidí)
  • Libor Vanderka - 20,5 roku (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Robert Sedlařík - 8 let (na konci loňského roku odsouzen za daňové úniky při obchodování s nelegálním alkoholem na 5 let, soud mu trest zpřísnil a rozšířil o šestiletý zákaz podnikání a propadnutí nemovitostí. Nakoupil neprověřený alkohol od Koláčka, a mohl tak otrávit až 16 tisíc lidí. Podle soudu vytvořil podmínky pro spáchání zvlášť závažného činu)

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Krajský soud jednání deseti lidí obžalovaných v hlavní větvi kauzy kvalifikoval jako obecné ohrožení.

Osmi zbývajícím uložil tresty od osmi do 21 let. Trest, 15 let, přijal jen Vacula. Případy sedmi prodejců a distributorů ale vrchní soud vrátil již dříve zpět do Zlína.

Krajský soud zpřísnil kvalifikaci

Šest z deseti lidí bylo původně obžalováno z ohrožování zdraví závadnými potravinami, pět z nich se sazbou pět až 12 let, šestému hrozilo až osm let. Krajský soud jim ale kvalifikaci zpřísnil.

Vysoké tresty odůvodnil i tím, že mají odradit budoucí pachatele podobné trestné činnosti. Důvod, proč vrchní soud po odvolání obžalovaných i státního zástupce případy sedmi lidí vrátil krajskému, znám není. Rozhodnutí nebylo stranám dosud doručeno.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Předali ji Vaculovi, jenž ji distribuoval.

Doživotí je nejpřísnější trest, který české právo zná. Soudy jej udělují prakticky jen za mimořádně brutální nebo vícenásobné vraždy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy