Komisař z tragické rallye: Místo nehody nebylo označené

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2014 16:03
Závodní auto vjelo předloni na rallye v Lopeníku do diváků, čtyři dívky zemřely
Foto: ČTK

U. Hradiště - Okresní soud v Uherském Hradišti začal projednávat předloňskou tragédii, kdy při rallye v Lopeníku na Slovácku zahynuly čtyři dívky. Před soudem se z usmrcení z nedbalosti a těžké újmy na zdraví z nedbalosti zpovídá traťový komisař Petr Plášek.

Dvaadvacetiletý muž vinu odmítá. Hrozí mu až šest let vězení. Dívky zahynuly při havárii závodního vozu. Komisař je podle policie pustil k trati.

Podle státního zástupce Tomáše Pindura měl Plášek jako proškolený traťový komisař na starost bezpečnost diváků. Podle obžaloby ale opustil jemu svěřené místo a nevykázal dívky z nebezpečných míst poblíž trati. "Neučinil potřebná opatření, aby nedošlo ke škodám na životě a na zdraví," uvedl Pindur.

Poškození se v trestním řízení domáhají více než 22 milionů korun. Většinu částky tvoří odškodnění za nemajetkovou újmu.

Plášek se u soudu omezil jen na krátké vyjádření. "Je to strašná tragédie nejen pro mě, ale pro celou obec. Přišel jsem o přítelkyni i o další známé. Dosud jsem se s tím nevyrovnal. S rodinami jsem v kontaktu, snad mě z toho neviní," uvedl obžalovaný. Dále odkázal na svou výpověď na policii, kterou předseda senátu Jiří Přibyl přečetl. Plášek zde vinu odmítl. Uvedl, že na místě nebylo žádné značení. "Tabule a pásky tam pořadatelé nalepili až po nehodě," řekl.

Školení komisařů, které předcházelo rallye, podle něj provázel chaos. "Řekli nám jen, že máme řvát na lidi, vyhazovat je a sledovat vozidla, aby byl když tak podklad pro pojišťovnu kvůli škodě," popsal Plášek s tím, že jako komisař měl dostat odměnu 500 korun.

Dívkám prý pořadatelé řekli, že komisaře dělat nebudou, ale prý mohou posílit stanoviště bez nároku na odměnu. Plášek prý přítelkyni řekl, že se s ní rozdělí. Ta před jeho dům přivedla i ostatní dívky.

"Řekl jsem jim, ať se jdou schovat k nám. Stály tam tak deset minut, pak se stala nehoda. Slyšel jsem jen řev motoru, pak jsem ležel na zemi," líčil obžalovaný. Dodal, že při podpisu poučení traťového komisaře nevěděl, co podepisuje. Nevěděl ani, že stojí v zakázané zóně. Podle obžaloby bylo jeho stanoviště naproti místu nehody přes silnici. Mladík uvedl, že ho opustil, protože na druhé straně se mu to zdálo bezpečnější.

Hlavní pořadatel Petr Bujáček vyjádřil lítost nad zmařenými životy. Uvedl ale, že v místě nehody nebyl vymezený prostor pro diváky. Proto podle něj nebylo ohraničeno páskou, ale jen označeno cedulkami.

Pořadatel: Komisař byl proškolen

"Žádná cedulka ale lidem nezabrání ke vstupu, proto jsem přidal na horizont pořadatele. Pokud by konal správně, měl tyto osoby ze zakázaného prostoru vykázat. Kdyby neposlechly, měl volat na dispečink nebo vedoucímu rychlostní zkoušky a říct jim, že na trati vzniká nebezpečná situace. Nic takového se nestalo," uvedl Bujáček. Dodal, že traťový komisař byl proškolen.

Tragédie se stala 10. listopadu 2012 při závodu Autogames RallyShow Uherský Brod. Dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let zahynuly při havárii závodního vozu, který ve vysoké rychlosti vyjel z trati a narazil do nich. Těžce zraněna byla i čtyřiašedesátiletá žena. Ona a její dcera u soudu potvrdily, že nebyly poučeny o tom, kde se nesmí pohybovat, údajně chybělo i značení.

Podle policie nehoda vznikla jezdeckou chybou řidiče a podepsal se na ní silný poryv bočního větru. Řidič Michael Bartončík obviněn nebyl. Závod byl řádně schválený a konal se na uzavřené trati.

Řidič odmítl, že by chyboval. Upozornil na vliv větru i na možnou technickou závadu na vozu. "Přemýšlím nad tím rok a tři měsíce, ale konkrétní příčinu začátku nehodového děje nejsem schopen určit," doplnil řidičův bratr Josef, který byl navigátorem. Pořadatel řády a propozice pro rallye také neporušil. Podle policie ale nechyboval jen Plášek, ale "do jisté míry udělaly chybu i divačky, když porušily předpisy a šly blíže k trati".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy