Za smrt čtyř dívek na rallye v Lopeníku obvinili komisaře

ČTK ČTK
16. 8. 2013 16:47
Mladík pustil dívky k trati, za usmrcení z nedbalosti mu hrozí až 6 let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Matěj Skalník

Zlín - Za smrt čtyř dívek při loňské rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku obvinili kriminalisté dvaadvacetiletého traťového komisaře.

Dívky zahynuly při havárii jednoho závodního vozu, který ve vysoké rychlosti vyjel z trati a narazil do nich. K trati je pustil mladý traťový komisař, kterému hrozí za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví až šestileté vězení.

Řidiče policie neobvinila, jeho jízda se podle policistů nijak zásadně neodlišovala od ostatních soutěžících.

"Podle trestního zákoníku šlo zřejmě o nedbalost mladého traťového komisaře. I když do jisté míry udělaly chybu i divačky, že porušily předpisy a šly blíže k trati. Pokud by je však komisař včas vykázal do bezpečné zóny tak, jak mu to nakazují národní sportovní řády, k fatální nehodě dojít nemuselo," uvedla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

"Za prvé se jedná o selhání lidského faktoru a za druhé o zodpovědnost každého jedince za svoje zdraví a život," řekl předseda Svazu rallye AČR Pavel Schovánek, který poukázal na podobný případ a následný rozsudek Nejvyššího soudu z roku 2007.

"Tehdy v rámci generální prevence Nejvyšší soud došel k závěru, že je rallye potenciálně nebezpečný sport. Proto je i požadavek na diváka, aby si odhadl bezpečné místo, odkud má soutěž sledovat," dodal Schovánek.

Vyšetřovatelé připustili, že nehoda vznikla jezdeckou chybou řidiče a podepsal se na ní i silný poryv bočního větru. Závod byl však řádně schválený a konal se na uzavřené trati s tím, že o bezpečnost v okolí se postará pořadatel.

Ten také musí podle policie zajistit, že v nebezpečné blízkosti nebudou žádní diváci.

Kvůli neštěstí se zpřísnila pravidla

Vyšetřování tragické události trvalo téměř devět měsíců. Policisté zadali sérii znaleckých posudků, při kterých se ověřovaly mimo jiné povětrnostní podmínky v době nehody. Pořadatel podle policie národní sportovní řády a standardní propozice pro rallye neporušil.

Tragédie se stala 10. listopadu při automobilovém závodu Autogames rally show Uherský Brod. Při nehodě vozu byla těžce zraněna také dvaapadesátiletá žena. Dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let střet nepřežily.

Těsně po události se nejelo několik soutěží rallye. Český Svaz rallye také posílil bezpečnostní opatření. Pořadatelé například jednotně značí okolí tratí, obyvatelé obcí jsou upozorňováni na konání závodů a byl také snížen výkon některých typů závodních aut.

"V zahraničí se zabezpečení rallye pohybuje zhruba na třetině našich požadavků. Všude se ale vychází z toho, že je každý divák za své jednání zodpovědný," uvedl Schovánek.

V minulém roce při rallye v ČR zemřelo celkem pět diváků a dva navigátoři. Letos v červnu zemřela při amatérské rallyeové soutěži u Adolfova na Teplicku čtyřiačtyřicetiletá řidička. Její spolujezdkyně skončila se zraněním v nemocnici.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy