Velké Karlovice - Zákaz zalévání zahrad, napouštění bazénů a podobné nakládání s povrchovými vodami platí v okrese Vsetín už týden. Místní na sucha ale nejsou zvyklí a ne všichni nařízení dodržují.
Odbor životního prostředí Městského úřadu Vsetín vyhlásil ve vsetínském okrese zákaz obecného nakládání s povrchovými vodami z vodních toků minulý pátek, situace se od té doby nezlepšila.
"Sucha pro náš kraj nejsou typická, většinou to byly krátkodobé záležitosti. Letos už ale trvá v podstatě skoro dva měsíce a lidé na to tady nejsou zvyklí," řekla Jindra Tesařová, vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Vsetín.
Podle ní bude do příštích let potřeba se na problém sucha zaměřit, občany včas informovat a osvětovou činností apelovat na nutnost vodu v krizových měsících šetřit.
Na vodní nádrži Karolinka - Stanovnice, která zásobuje pitnou vodou velkou část okresu Vsetín, navíc v současné době probíhají stavební práce a nelze z ní odpouštět větší množství vody do toků.
"V nádrži musí být zajištěn dostatečný zásobní objem pro zajištění výroby pitné vody," uvedla Iveta Táborská, starostka města Vsetína.
Vodoprávní úřad Vsetín odběr povrchových vod kontroluje a porušení zákazu řeší ve správním řízení s následným uložením sankcí.
"Během dvou dnů jsme teď objížděli obce a dělali kontroly, hlavně jsme se zaměřili na fotbalová hřiště, která odebírají velké množství vody na zavlažování," řekla Táborská a dodala, že jsou v kontaktu s obcemi i správou vodních toků, které také provádí kontroly, především u drobných odběratelů.
"Zatím máme nahlášené několik porušení, která budeme řešit," řekla Táborská a dodala, že jde spíš o menší odběratele.Dlouhotrvající bezdeštné počasí a vysoké teploty způsobily pokles hladiny povrchových vod, s čímž je spojený také vysoký úhyn ryb v řekách.
"Současné úhyny ryb zejména v korytě Vsetínské Bečvy jsou na základě výsledků rozboru vod způsobeny právě malým množstvím rozpuštěného kyslíku ve vodě, vlivem její zvýšené teploty a výskytu zelených řas," uvedla Tesařová.
Vyhláška platí až do odvolání.