V Otrokovicích vyjel trolejbus na sloup. Pět lidí se vážně zranilo, přiletěl vrtulník

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2016 18:00
Trolejbus Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice havaroval a vyjel přitom na trakční sloup. V trolejbuse cestovalo asi dvacet lidí. Několik se jich zranilo a musela je do nemocnice přepravit letecká záchranná služba. Nehoda se stala v 11:15 v části Otrokovic Kvítkovice. Škoda je asi tři a půl milionu korun.
Trolejbus najel na sloup trakčního vedení.
Trolejbus najel na sloup trakčního vedení. | Foto: ČTK

Otrokovice (Zlínsko) – V Otrokovicích na Zlínsku havaroval v úterý po 11:00 trolejbus, najel na sloup trakčního vedení. Zraněno bylo 13 lidí, pět z nich vážně, řekl mluvčí krajské záchranné služby Petr Olšan. Doprava na frekventované silnici byla několik hodin obousměrně zastavena. Provoz byl obnoven v 16:45, řekla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

"Jedna žena byla letecky transportována do olomoucké fakultní nemocnice, dva lidé byli sanitkou převezeni na oddělení urgentního příjmu do nemocnice v Uherském Hradišti a dva na ARO Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně," uvedl k vážně zraněným Olšan. Lidé podle něj utrpěli zranění hlavy, páteře i další mnohačetná poranění, u některých i ohrožující život. Zranění dalších lidí jsou středně těžká a lehká. Většina jich byla převezena do KNTB, dva lidé do nemocnice v Kroměříži a další zraněný do Uherského Hradiště.

Podle prvotních odhadů jelo v trolejbuse asi 20 lidí. Podle mluvčího krajských hasičů Libora Netopila trolejbus najel na sloup trakčního vedení a vyjel po něm nahoru. "Přední část trolejbusu tak zůstala ve vzduchu," uvedl Netopil. Podle Kozumplíkové dechová zkouška neprokázala, že by řidič trolejbusu pil alkohol. Příčina nehody zatím známa není, policie ji vyšetřuje. "Nemůžeme vyloučit ani zdravotní indispozici řidiče," dodala Kozumplíková.

Hasiči podle Netopila zajistili trolejbus pomocí vzpěr. O jeho vyproštění se postarala speciální technika z Brna. Poté bylo nutné zkontrolovat železniční svršek, dodal. Nehoda zasáhla i vlakovou dopravu na trati Otrokovice - Vizovice. V úseku Otrokovice-Trávníky - Otrokovice byl provoz zastaven.

Trolejbus byl vyrobený v roce 2014, je jedním z nejnovějších vozů Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO), která ve Zlíně a okolí zajišťuje MHD. Podle mluvčího dopravce Vojtěcha Cekoty se nehoda stala v části Otrokovic Kvítkovice na lince číslo 2. Kloubový trolejbus mířil ze Zlína do Otrokovic. Podle Cekoty ho řídil dlouholetý pracovník DSZO, s nímž nikdy nebyly problémy. Po nehodě byl řidič v šoku.

Nehoda trolejbusu v Otrokovicích.
Nehoda trolejbusu v Otrokovicích. | Foto: Česká drážní inspekce

"Velmi nás mrzí, že došlo k havárii, a zejména že při ní byli zraněni cestující. Všem poškozeným bych se chtěl jménem dopravní společnosti omluvit. Jsme samozřejmě pro podobné mimořádné události řádně pojištěni. Poškozeným se dostane náležitého odškodnění," řekl ředitel DSZO Josef Kocháň. Podle Drážní inspekce vznikla při nehodě škoda 3,5 milionu korun.

Kvůli poškozenému vedení DSZO nasadila na linku do Otrokovic vozidla s dieselagregáty nebo autobusy, které jezdí po paralelní komunikaci přes Kvítkovice. Jak dlouho bude oprava vedení trvat, zatím není známo.

 

Právě se děje

Další zprávy