V Otrokovicích vyjel trolejbus na sloup. Pět lidí se vážně zranilo, přiletěl vrtulník

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2016 18:00
Trolejbus Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice havaroval a vyjel přitom na trakční sloup. V trolejbuse cestovalo asi dvacet lidí. Několik se jich zranilo a musela je do nemocnice přepravit letecká záchranná služba. Nehoda se stala v 11:15 v části Otrokovic Kvítkovice. Škoda je asi tři a půl milionu korun.
Trolejbus najel na sloup trakčního vedení.
Trolejbus najel na sloup trakčního vedení. | Foto: ČTK

Otrokovice (Zlínsko) – V Otrokovicích na Zlínsku havaroval v úterý po 11:00 trolejbus, najel na sloup trakčního vedení. Zraněno bylo 13 lidí, pět z nich vážně, řekl mluvčí krajské záchranné služby Petr Olšan. Doprava na frekventované silnici byla několik hodin obousměrně zastavena. Provoz byl obnoven v 16:45, řekla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

"Jedna žena byla letecky transportována do olomoucké fakultní nemocnice, dva lidé byli sanitkou převezeni na oddělení urgentního příjmu do nemocnice v Uherském Hradišti a dva na ARO Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně," uvedl k vážně zraněným Olšan. Lidé podle něj utrpěli zranění hlavy, páteře i další mnohačetná poranění, u některých i ohrožující život. Zranění dalších lidí jsou středně těžká a lehká. Většina jich byla převezena do KNTB, dva lidé do nemocnice v Kroměříži a další zraněný do Uherského Hradiště.

Podle prvotních odhadů jelo v trolejbuse asi 20 lidí. Podle mluvčího krajských hasičů Libora Netopila trolejbus najel na sloup trakčního vedení a vyjel po něm nahoru. "Přední část trolejbusu tak zůstala ve vzduchu," uvedl Netopil. Podle Kozumplíkové dechová zkouška neprokázala, že by řidič trolejbusu pil alkohol. Příčina nehody zatím známa není, policie ji vyšetřuje. "Nemůžeme vyloučit ani zdravotní indispozici řidiče," dodala Kozumplíková.

Hasiči podle Netopila zajistili trolejbus pomocí vzpěr. O jeho vyproštění se postarala speciální technika z Brna. Poté bylo nutné zkontrolovat železniční svršek, dodal. Nehoda zasáhla i vlakovou dopravu na trati Otrokovice - Vizovice. V úseku Otrokovice-Trávníky - Otrokovice byl provoz zastaven.

Trolejbus byl vyrobený v roce 2014, je jedním z nejnovějších vozů Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO), která ve Zlíně a okolí zajišťuje MHD. Podle mluvčího dopravce Vojtěcha Cekoty se nehoda stala v části Otrokovic Kvítkovice na lince číslo 2. Kloubový trolejbus mířil ze Zlína do Otrokovic. Podle Cekoty ho řídil dlouholetý pracovník DSZO, s nímž nikdy nebyly problémy. Po nehodě byl řidič v šoku.

Nehoda trolejbusu v Otrokovicích.
Nehoda trolejbusu v Otrokovicích. | Foto: Česká drážní inspekce

"Velmi nás mrzí, že došlo k havárii, a zejména že při ní byli zraněni cestující. Všem poškozeným bych se chtěl jménem dopravní společnosti omluvit. Jsme samozřejmě pro podobné mimořádné události řádně pojištěni. Poškozeným se dostane náležitého odškodnění," řekl ředitel DSZO Josef Kocháň. Podle Drážní inspekce vznikla při nehodě škoda 3,5 milionu korun.

Kvůli poškozenému vedení DSZO nasadila na linku do Otrokovic vozidla s dieselagregáty nebo autobusy, které jezdí po paralelní komunikaci přes Kvítkovice. Jak dlouho bude oprava vedení trvat, zatím není známo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy