Uherské Hradiště - Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek se odmítá bezpodmínečně podřídit požadavkům odborářů.
Na téměř polovinu míst už uzavřel nové pracovní smlouvy s jinými lékaři. A na ta zbylá požaduje, aby si doktoři ve výpovědi podali znovu žádost o přijetí do pracovního poměru.
Martin Engel, předseda LOK-SČL, proto žádá hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka (ČSSD), aby situaci okamžitě vyřešil.
"Doporučuji všem lékařům, aby si žádost o přijetí do pracovního poměru podali. Do konce ledna mohli toto vyřešit s tím, že ředitelé by přijali každého, kdo by o to požádal," reagoval Mišák.
Situace v Uherském Hradišti je zcela jiná
Výpověď v souvislosti s odborářskou akcí Děkujeme, odcházíme v Uherském Hradišti podepsalo 46 lékařů, což je zhruba 26 procent. V celém Zlínském kraji pak zhruba 260 doktorů, tedy asi 40 procent. V ostatních nemocnicích jsou ale ředitelé připraveni přijmout výpovědi zpět.
Podle vedení lékařských odborů jsou podmínky ředitele v Uherském Hradišti nepřijatelné. "Ředitel si klade takové požadavky, které jsou jednoznačně porušením memoranda," uvedlo vedení LOK-SČL v tiskovém prohlášení, pod které se podepsali Martin Engel a Miloš Voleman.
Mišák se ale Karáska zastal, když poukázal na to, že situace v Uherském Hradišti je zcela jiná než v ostatních nemocnicích Zlínského kraje. Karásek totiž v kolektivní smlouvě podepsal takzvaný stabilizační příplatek za věrnost. Ten v žádné jiné nemocnici zřizované hejtmanstvím není, protože ostatní nemocnice jsou ve ztrátě.
Výpadek v péči v době krize jako trestný čin?
- České zákony by se podle poslance ODS Borise Šťastného měly změnit tak, aby jakékoli výpadky v poskytování péče ze strany zdravotníků byly v krizové situaci považovány za trestný čin.
- Stát by tím měl mít možnost účinně zasáhnout v situaci, jako byla hrozba odchodu 3800 lékařů v odborové akci Děkujeme, odcházíme.
- Měl by dostat právo požádat alespoň vybrané zdravotníky o přechod do zvláštního režimu, jako je to v Izraeli či USA.
- Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) připouští zvláštní režim pro zdravotníky v krizových situacích, na vládě o tom prý už padla zmínka.
"S ohledem na lékaře, kteří v nemocnici zůstali, toto pan ředitel nebude u těchto lékařů ve výpovědích moci dodržet. Jinak garantoval zohlednění praxe včetně příplatků, které mají i jiní lékaři," reagoval Mišák.
Je to v rozporu se zákonem
Lékařský odborový klub kritizuje i na to, že Karásek rozhodl, že od pondělí 21. února do vypršení výpovědní lhůty, nepřidělí práci předsedovi a místopředsedovi uherskohradišťských odborářů - Petru Vysloužilovi a Janu Uhýrkovi.
Podle vedení lékařských odborářů je to v rozporu se zákonem. V pondělí Vysloužil navíc řekl, že aktuálně tak hrozí, že se do nemocnice nevrátí ani jeden z lékařů ve výpovědi. Podle Mišáka se do konce týdne bude situací zabývat i dozorčí rada nemocnice.
Hejtman ale zároveň upozornil, že všichni ředitelé nemocnic v regionu dali lékařům šanci, aby své výpovědi do konce ledna stáhli s tím, že přijmou každého, kdo o to bude mít zájem. "Dát výpověď jako formu nátlaku s tím, že budu vzat zpět, to není až tak efektivní nátlak. Zvlášť s ohledem na to, že lékaři si vzali občany, pacienty a především rodičky jako rukojmí," komentoval Mišák.
O zpětvzetí výpovědí se v pondělí dohodli odboráři s vedením Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Dnes se tak stalo v nemocnici v Kroměříži.