Pyrotechnici zkoumají okolí uzavřené silnice Lipová-Haluzice

ČTK ČTK
13. 3. 2015 12:54
Silnice je v neprohledaném prostoru, kde by pyrotechnici mohli nalézt nevybuchlou munici.
Výbuchy ve Vrběticích
Výbuchy ve Vrběticích | Foto: Pavel Černý

Vlachovice - Armádní a policejní pyrotechnici zahájili průzkum dosud neprohledaného okolí uzavřené silnice spojující obce Lipová a Haluzice. Během něj bude pozastaveno vyvážení materiálu z jednotlivých objektů muničního skladu ve Vrběticích. Další transport je naplánován na příští týden, bude záležet na průběhu průzkumu, řekl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Neproběhl důkladný průzkum

Podle něj do terénu vyrazil tým zatím třinácti pyrotechniků. Silnice je z bezpečnostních důvodů uzavřená, neboť zasahuje do okruhu kolem v prosinci vybuchlého druhého muničního skladu.

Uzavírka ztěžuje život obyvatelům obcí. Pyrotechnici nemohli dokončit důkladný průzkum okolí komunikace, neboť jim to neumožňovalo počasí. V místě se donedávna nacházel sníh.

"Silnice se nachází v prostoru, který byl bezprostředně ohrožen účinky rozletu střepin dosud nevybuchlé munice. Jak policejní pyrotechnici, tak i jejich armádní kolegové budou v okolí Lipové a Haluzic několik dní. Rychlost prací bude záviset nejen na povětrnostních podmínkách, ale také na množství, druhu a stavu nalezené munice," popsal Jaroš.

Po průzkumu vyvezou až 400 kamionů

Po dokončení průzkumu bude pokračovat vyvážení munice, které začalo 2. února. Podle Jaroše do dnešního dne opustilo areál ve Vlachovicích-Vrběticích 62 vozidel. Policie odhaduje, že celkem by odtud mělo odjet zhruba 350 až 400 kamionů.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy