První munice z Vrbětic už je v Květné. Babiš uvolní peníze

ČTK ČTK
7. 3. 2015 16:31
Pět hasičských nákladních vozů zvádlo178 kilometrů dlouhou cestu napříč Moravou. Střežení areálu bude pokračovat, vláda uvolní potřebné peníze.

Vlachovice - Z areálu muničních skladů u Vrbětic na Zlínsku  převezl dnes konvoj pěti nákladních automobilů 180 tun vojenského materiálu do armádního skladu v Květné na Svitavsku.

Auta s nákladem vyjela před polednem, do Květné dorazila před 16. hodinou

Celkový počet kamionů, který by měl postupně s nákladem munice Vrbětice opustit, policie odhaduje na 350 až 400.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy zatím munici vozily k zákazníkům.

Babiš změnil názor, peníze navíc dá

I nadále však bude v areálu nutná přítomnost desítek hasičů a policistů. Peníze na jejich další činnost poskytne stát. Již v pondělí vláda projedná materiál o uvolnění zhruba 47 milionů korun pro tyto hasiče a policisty.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) oprávněnost požadavku ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) chápe a je přesvědčen o účelném vynakládání peněz. Chovanec to řekl novinářům poté, co si s Babišem prohlédli areál muničních skladů.

"Pro mne to bylo důležité, abych to viděl na vlastní oči. Je to katastrofa nevídaného rozsahu, rozumím těm nákladům. Byli jsme 50 metrů od vybuchlého skladu, byl jsem mezi nevybuchlými granáty a minami. Ta návštěva mě přesvědčila o tom, že ty prostředky jsou opravdu potřebné," řekl novinářům Babiš.

Ministr financí původně s navýšením peněz nesouhlasil a říkal, že ministr vnitra dělá z Vrbětic "dojnou krávu" pro svůj úřad.

Peníze jsou určeny na platy příslušníků a jejich stravu, dále také na pohonné hmoty a spotřební materiál.

Nejprve se odveze raketové palivo

Nákladní vozy, které doprovází policie, odvážejí do Květné jako první raketové palivo firmy Bochemie. Bohumínská společnost má v areálu ve Vrběticích recyklační závod na přepracování prošlého raketového paliva.

Podle ministra vnitra Milana Chovance náklady na převoz munice bude hradit stát a firmám je zpětně vyúčtuje. Firmy nemají uzavřené nájemní smlouvy na Květnou, prý kvůli vysoké ceně.

"My hájíme zájem státu, firmy měly dost času od výbuchů, aby hledaly případné náhradní skladovací prostory," podotkl Chovanec a doplnil, že názory firem ohledně výše nájmu skladovacích prostor v Květné ho nyní nezajímají.

Skladování v Květné je jen dočasné řešení

Armádní sklad v Květné má sloužit jen jako záložní sklad pro potřeby firem, které neměly kam jinam materiál odvézt. Podle Chovance je tam možné ještě navýšit podle potřeby kapacitu, všechny budovy dosud nebyly otevřeny. Firmy mají podle ministra tři možnosti, jak materiál z vrbětického areálu převézt.

"První varianta je odvoz k zákazníkovi, což se děje. Druhá varianta je najít jiné skladovací prostory, například na Slovensku. Třetí varianta je, že to odvezeme my na jejich náklad do Květné. Budeme to tam skladovat do doby, než si firmy najdou odvoz k zákazníkovi nebo jiné sklady," dodal Chovanec, podle kterého není ambice držet prostory v Květné pro tyto účely dlouho.

Harmonogram odvozu jednotlivých skladů bude naplánován tak, aby co nejméně komplikoval dopravní situaci. Munici převážejí speciální auta vybavená navigací s čipem, která jsou viditelná na každém kilometru cesty.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy