reklama
 
 

Z Vrbětic odvezli ve speciálních kontejnerech další munici

Aktualizováno 8. 3. 2015 18:50
Do Květné na Svitavsku přepravil z Vrbětic druhý konvoj několik desítek tun munice, kterou ve vybuchlém areálu skladovaly soukromé firmy.

Vlachovice - Z muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v neděli odpoledne vyrazil druhý konvoj s municí, patřící soukromým firmám. Ta se z areálu, kde loni vybuchly dva sklady, začala odvážet do skladu v Květné na Svitavsku v sobotu.

Trasu do Květné dlouhou 178 kilomutrů konvoj urazil stejně jako v sobotu zhruba za čtyři hodiny. Podle zástupců tiskového oddělení ministerstva vnitra by mělo být ve speciálních hasičských kontejnerech o víkendu odvezeno zhruba 35 tun materiálu.

"Kamiony zůstanou uvnitř zajištěného areálu do rána, kdy je za denního světla vyložíme. Potom se vrátí do Vrbětic. V pondělí další cesta není plánovaná, pokračovat by se mělo úterý, středa a ve čtvrtek," řekl místostarosta Květné a šéf skladu Vojtěch Pražan. Podle něj vyložení jednoho kamionu trvá zhruba 20 minut.

Nedělní konvoj vyrazil z Vrbětic o půl druhé odpoledne. Náklad patřil firmě Bochemie. Bohumínská společnost má v areálu ve Vrběticích recyklační závod na přepracování prošlého raketového paliva.

Převoz materiálu ze skladu napříč Moravou by měl pokračovat i v příštích dnech, s vývozem se počítá v tomto tempu pravděpodobně do konce týdne.

Odvoz munice bude trvat měsíce

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v sobotu při návštěvě muničního skladu u Vrbětic prohlásil, že vyskladňování bude trvat řadu měsíců až jeden rok. Celkový počet kamionů, který by měl s nákladem munice opustit Vrbětice, policie odhaduje na 350 až 400. Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy zatím munici vozily k zákazníkům. Převoz munice bude hradit stát a firmám ho zpětně vyúčtuje.

Armádní sklad v Květné má podle ministra sloužit jen jako záložní sklad pro potřeby firem, které neměly kam jinam materiál odvézt. V případě potřeby je tam možné podle Chovance ještě navýšit kapacitu, všechny budovy dosud nebyly otevřeny. Firmy nemají nájemní smlouvy na Květnou uzavřené prý kvůli vysoké ceně. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) však byly naopak nájmy ve Vrběticích nízké.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se vyšetřovatelé dosud nedostali do epicentra výbuchů.

autor: ČTK | 8. 3. 2015 14:57

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama