Armáda střídá jednotky, Vrbětice teď hlídá ženijní pluk

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2015 17:17
V areálu vybuchlého skladu bude sloužit 210 vojáků, kteří se budou podílet na vyskladňování materiálu a střežení bezpečnostního okruhu.
Výbuchy ve Vrběticích
Výbuchy ve Vrběticích | Foto: Pavel Černý

Vlachovice - Armáda ve Vrběticích zahájila další střídání svých jednotek.

Vojáky 7. mechanizované brigády zde nahradí příslušníci 15. ženijního pluku, řekla mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková.

Ve Vrběticích bude nasazeno kolem 210 vojáků, kteří střeží vymezený bezpečnostní okruh, a další, jež se podílejí na vyskladňování materiálu z areálu, v němž loni vybuchly dva sklady a kde kvůli tomu zemřeli dva lidé. Armáda je také připravena nasadit své pyrotechniky.

Změny ve výcvikovém plánu

Podle Růžičkové jednotky 7. mechanizované brigády ve Vrběticích působily od listopadu loňského roku.

Jejich příslušníci nyní nastupují intenzivní výcvik před mezinárodními cvičeními a prověrkami připravenosti, jež je čekají v polovině roku, a rovněž před vysláním do zahraniční operace v Afghánistánu.

"Jejich výcvikový plán musel být z důvodu mimořádné situace ve Vrběticích upraven," přiblížila Růžičková. Náčelník generálního štábu Petr Pavel ale už několikrát kritizoval, že sklad musejí dlouhodobě hlídat vojáci.

Připraveni jsou i armádní pyrotechnici

Do Vrbětic nastupují příslušníci z 15. ženijního pluku, konkrétně ze 153. ženijního praporu z Olomouce, které doplní vojáci z 53. pluku průzkumu a elektronického boje z Opavy s potřebnou technikou.

"V dalších týdnech a stanovených intervalech je budou postupně střídat vojáci z dalších jednotek armády, z 13. dělostřeleckého pluku, 31. pluku radiační chemické a biologické ochrany a 4. brigády rychlého nasazení," dodala Růžičková.

"Požádali jsme armádu, aby její pyrotechnici byli připraveni. Půjdou tam spolu s našimi," řekl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš. Termín zahájení průzkumu podle něj ještě pevně stanoven není.

Podle Jaroše bude po dobu jeho trvání, kterou mluvčí odhadl na několik dnů, zřejmě přerušen odvoz munice z areálu.

"Nikdo neví, co pyrotechnici najdou. Pokračování vyskladňování by za těchto okolností nebylo bezpečné," dodal Jaroš.

Okolí muničního areálu se bude čistit

Armáda na svých webových stránkách uvedla, že na základě požadavku policie je připravena nasadit dvě skupiny vojenských pyrotechniků z 15. ženijního pluku a vojenské policie. Od případné munice budou čistit okolí muničního areálu, a to nejdříve kolem silnice mezi Haluzicemi a Lipovou.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel řekl, že dohoda s policií na nasazení vojenských pyrotechniků by očistu území měla zrychlit. Nasazeni budou mimo areál, policie tak bude mít stále zodpovědnost za vnitřek jako za místo činu.

V krátké době armáda do Vrbětic vyšle průzkumný tým, který situaci zmapuje a určí, kolik bude potřeba lidí a techniky. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) podle Pavla bude muset požádat vládu o změnu priorit a přesunout do Vrbětic část pyrotechniků, kteří se nyní zabývají čištěním Brd.

Ve Vrběticích by mohli být nasazeni asi měsíc. Pavel neočekává, že by se kvůli tomu zpozdily práce v Brdech.

Armáda je také připravena podílet se na zabezpečení převozu munice do Květné na Svitavsku.

"K plnění tohoto úkolu má armáda vyčleněný potřebný personál z jednotek 14. pluku logistické podpory s odpovídající technikou, která splňuje stanovené bezpečnostní normy pro převoz munice," dodala Růžičková.

Armáda podle ní také od soboty poskytla do znovu zprovozněného areálu v Květné vojenskou hasičskou jednotku.

Ministerstvo obrany bude po vládě požadovat, stejně jako ministerstvo vnitra, proplacení nákladů spojených s ostrahou vrbětického areálu a zprovozněním muničního skladu v Květné. Roční náklady vyčíslilo na 80 milionů. Armádu podle Pavla dosud nasazení stálo na zvýšených nákladech necelých 28 milionů.

Dva výbuchy skladů

Ve Vrběticích vybuchl první sklad v říjnu a druhý v prosinci minulého roku. Oba si pronajímala ostravská společnost Imex Group.

Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Na začátku února začal odvoz munice, kterou firmy vozí zákazníkům.

O víkendu odjely první kamiony i do Květné. Celkem podle Jaroše zatím areál opustilo 42 kamionů z celkového počtu až 400.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy