Zlín - Na začátku letošního roku hospodařilo v regionu 344 farem s výměrou přes 35.600 hektarů půdy. Do systému ekologického zemědělství se loni připojilo 64 farmářů. Výrobců biopotravin je ale v regionu stále nedostatek.
V celostátním srovnání je Zlínský kraj zřejmě nejlepší v počtu hektarů ovocných sadů. "I ve zpracování ovoce je náš kraj poměrně silný. Jde zde například moštárna v Hostětíně, která vyrábí biomošty a biosirupy," uvedla Renata Vaculíková z regionálního PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců ČR. Několik farem také suší ovoce nebo vyrábí různé druhy marmelád a povidel.
Celkově ve Zlínském kraji převažují trvalé travní porosty s chovem masného skotu. Je to dáno i přírodními podmínkami; farmy vznikají především v okolí nebo v Chráněných krajinných oblastech Bílé Karpaty a Beskydy. V menší míře farmáři v regionu chovají ovce a mléčný skot.
Prohlédněte si fotografie z jedné ekofarmy:
První ekofarmy se ve Zlínském kraji objevily na začátku 90. let. Jedním z prvních ekologických statků, které v celé zemi vznikly, byla v roce 1989 farma ve Starém Hrozenkově. Dnes funguje jako Zemědělské družstvo Starý Hrozenkov.
Podle ekologických zemědělců, poptávka po biopotravinách roste nejen ve Zlínském kraji, ale také v celé zemi. Zákazníky ale často zaskočí cena, kterou za ekologický produkt či výrobek musejí zaplatit.
Výrobců biopotravin v regionu je stále nedostatek
Některé biopotraviny jsou ale stále nedostatkovým zbožím. Málo dostupné jsou například sýry, drůbeží a vepřové maso, pečivo. Dalšímu rozvoji zpracování v ekologickém zemědělství prý brání poměrně složitá veterinární a hygienická pravidla.
Ve Zlínském kraji je několik nositelů ocenění Ekozemědělec roku. Například za rok 2009 ho získalo AgroFyto z Lidečka na Vsetínsku. Ocenění Biopotravina roku získaly Mlékárna Valašské Meziříčím a společnosti Heliavita a Tradice Bílých Karpat.