Město odmítlo koupit drahý hotel, majitel hrozí Romy

ČTK ČTK
13. 9. 2012 7:23
Zastupitelé Bystřice pod Hostýnem neschválili nabídku na koupi hotelu Podhoran
Majitel hotelu tvrdí, že město nevydírá. "Chovám se tržně," říká.
Majitel hotelu tvrdí, že město nevydírá. "Chovám se tržně," říká. | Foto: Karel Toman

Bystřice pod Hostýnem (Kroměřížsko) - Zastupitelé Bystřice pod Hostýnem neschválili nabídku na koupi hotelu Podhoran. Radnici ho nabídl majitel Radovan Křemeček za 23 milionů korun, zastupitelé koupi za tuto částku odmítli.

Křemeček v reakci řekl, že nyní obrátí pozornost k nabídce agentury, jež se zabývá ubytováváním sociálně nepřizpůsobivých obyvatel, kterým stát poskytuje příspěvky na bydlení. Bystřičané se obávají, že jejich město zaplaví především Romové.

"Je to patový stav. Může se tam nastěhovat větší skupina lidí, kteří tam budou žít díky sociálním dávkám a budou ten objekt vybydlovat. Může se změnit i bezpečnostní situace ve městě. Můžeme se tomu bránit jedině důslednými kontrolami z pohledu státní správy, stavební úřad, sociální odbor, hygiena a hasiči," řekl po zastupitelstvu starosta Zdeněk Pánek, který podporoval nákup hotelu za odhadní cenu 19,5 milionu korun.

Křemeček nabídl radnici objekt postavený v 70. letech minulého století již v závěru loňského roku za 25 milionů. Zastupitelé v srpnu rozhodli, že budovu s asi 160 lůžky nekoupí ani za odhadní cenu a schválili jako maximální kupní částku 13 milionů korun.

Křemeček v srpnu své požadavky snížil na 23 milionů. Do Podhoranu se v této době začali stěhovat první lidé ze sociálně slabých skupin, odhadem radnice tak 20 osob. To vzbudilo ve městě poprask, asi 1600 lidí poté podepsalo petici za koupi hotelu.

Tahají mě za nos

Vedení města v obavách z potíží připravilo studii na možné budoucí využití objektu. Vzhledem k tomu, že Podhoran přiléhá k budově radnice, chtělo jej využít pro sebe.

Přestěhovalo by sem odbory sídlící jinde, v části objektu by byly byty, v jiné by zůstal hotel i restaurace. Další prostory by mohla radnice pronajmout.

Hotel byl v posledních letech využíván zejména k příležitostnému ubytovávání pracovníků stavebních firem. Podle starosty potřebuje budova milionové investice.

Připomeňte si, jak se s dávkami na bydlení podniká na Šluknovsku:

Křemeček uvedl, že do Podhoranu investoval právě 23 milionů Kč. Budovu prý městu nabídl přednostně proto, že si byl vědom toho, že další možnosti by pro něj "nebyly příjemné".

Někteří Bystřičané ale jeho jednání považují za vydírání. "Nikoho jsem nevydíral a nemám zapotřebí být propírán v médiích jako vyděrač. Osm měsíců mě tahají za nos. Kdyby mi tehdy řekli, že mi dají 13 milionů, tak se s nimi dál nebavím," uvedl Křemeček.

Buďte stateční, apeloval Čunek

Atmosféra na zastupitelstvu, které sledoval plný sál Společenského domu Sušil, byla bouřlivá. Část publika horovala pro to, aby se nepřizpůsobiví lidé do města nestěhovali. Koupi i za 'přehnanou cenu' žádali i signatáři petice.

Další diskutující před ní varovali. Podpořil je i senátor Jiří Čunek, který jako starosta Vsetína nechal nepřizpůsobivé lidi vystěhovat na okraj města či do jiných regionů.

Podívejte se, jak to dopadá, když se vznik ghett přehlíží:

"Když přistoupíte na vydírání, taháte vždy za kratší konec. Buďte stateční, buďte odolní, spočítejte si to," apeloval Čunek.

Podle Pánka by se město do problémů nedostalo, kdyby nebylo legislativy, jež umožňuje vyplácení vysokých příspěvků na bydlení.

Čunek uvedl, že novela zákona, jež by měla platit od března příštího roku, systém výplaty podpor změní a podobné podnikání přestane být výhodné.

 

Právě se děje

Další zprávy