K soudu míří daňový únik. Obžalobě poprvé čelí i firmy

ČTK ČTK
3. 7. 2013 12:02
Většině obviněných hrozí až deset let, firmám peněžitý trest nebo i jejich zrušení

Zlín - Krajský soud ve Zlíně bude projednávat údajný daňový únik při dovozu minerálního oleje z Rakouska do Česka.

Podle obžaloby se jej dopustila organizovaná skupina celkem 14 obviněných včetně dvou firem, které jsou trestně odpovědné teprve od ledna loňského roku.

Jde o jednu z prvních podaných obžalob i na právnické osoby, řekla státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová. Většině obviněných hrozí až deset let, firmám peněžitý trest nebo i jejich zrušení.

Podle Nesvadbové obvinění vozili nezdaněný minerální olej z Rakouska do Česka jeden rok, a to v tisícilitrových plastových barelech nejprve po jednom, následně po šesti až 26 kusech.

Olej byl pak podle státní zástupkyně distribuován jednotlivým odběratelům jako nafta (buď v barelech, nebo pomocí přenosného tankovacího zařízení přímo do nádrží vozidel), aniž byla přiznána a uhrazena spotřební daň.

Na spotřební dani tak vznikla státu škoda nejméně za 20,6 milionu korun a na DPH nejméně za 14,6 milionu Kč.

"Případ je významný nejen stíháním dvou právnických osob (jde o společnosti podílející se na přepravě minerálního oleje i na jeho zneužití pro pohon vozidel, které tyto společnosti užívaly), ale rovněž množstvím osob, které byly do činnosti organizované skupiny zapojeny," uvedla Nesvadbová.

Firmy mohou být stíhány pro osm desítek trestných činů

Obžalobě čelí organizátoři, distributoři i osoby, které vyráběly falešné tankovací lístky pro odběratele "nafty".

Policie při rok a půl trvajícím vyšetřování zajistila čtyři osobní vozidla, zhruba 400 000 Kč v hotovosti, barely s minerálním olejem i nemovitosti obviněných.

Jedenácti z nich hrozí za krácení daně pět až deset let, jedné obviněné za podílnictví dva až šest let. Firmám může soud uložit peněžitý trest, propadnutí věci nebo je v krajním případě může i zrušit.

Trestní stíhání jedné z firem zlínská policie podle Nesvadbové zahájila jako vůbec první v ČR.

Firmy mohou být od ledna 2012 stíhány pro téměř osm desítek trestných činů. Proviní se, jestliže trestný čin spáchá její manažer, zaměstnanec nebo jednatel, pokud by tím firma získala prospěch.

Firma nebo organizace může být odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde.

Firmy mohou být trestány například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, podplácení, dotační podvod, neoprávněné držení jaderného materiálu nebo právě za krácení daní.

Soudy mohou společnostem ukládat hlavně majetkové sankce, případně i zákaz činnosti nebo zákaz přijímání dotací.

 

Právě se děje

Další zprávy