Když začínalo páteční zasedání zastupitelstva, byl hejtman Jiří Čunek z KDU-ČSL přesvědčený, že většina zastupitelů kývne na největší projekt jeho života - na výstavbu zbrusu nové nemocnice, první tohoto druhu v Česku po třiceti letech. O to větší bylo jeho zklamání, když místo toho pozoroval svou prohru. Ve chvíli, kdy dal pokyn k hlasování, zvedlo ruku pro 21 zastupitelů, včetně něho. Jenže on potřeboval 23 hlasů.
"Jsem překvapený. Byli jsme dohodnuti, že koalice bude pro. Zdá se, že ne všichni se toho drželi," byla jeho první reakce. Do výstavby nové nemocnice "investoval" obrovské množství energie a času, kromě jiného uspořádal i několik debat s občany kraje.
Z výsledku hlasování je ale patrné, že nakonec nepřesvědčil všechny ty, které měl nejblíže - tedy zastupitele své vládní koalice. Konkrétně kolegy z hnutí ANO a ODS. Vládní koalice, složená z KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS, má přitom v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 29 křesel.
Opozice, tvořená ČSSD, KSČM, SPD a Svobodnými se Soukromníky je v poměrně jasné menšině. Jenže v případě nové nemocnice Čunka opustilo hnutí ANO a většina ODS. Z této strany byl pro jen bývalý starosta Vlčnova Jan Pijáček (ODS). Paradoxně pro byli dva zastupitelé opoziční SPD.
Čunek byl podle svých slov přesvědčený, že po pondělním zastupitelstvu, které odročilo hlasování na pátek, existuje v koalici shoda na podpoře nové nemocnice. "Přeložení hlasování na pátek bylo úplně zbytečné, mohli jsme mít všechno za sebou už v pondělí. Někteří chtěli dokázat, že je třeba si do Čunka kopnout. Já ale na rozdíl od ostatních to celkem vydržím, protože já jsem trénovaný," prohlásil hejtman a opakovaně se opíral do koaličních zastupitelů.
Zklamal jste nás, zamyslete se, uslyšel hejtman od hnutí ANO
Do ostrého sporu se dostal především s Margitou Balaštíkovou, s níž přitom sedí ve vedení kraje - Balaštíková je za ANO radní kraje a zároveň poslankyní sněmovny.
"Není to o tom, že bychom měli radost z toho, že jsme neschválili projekt nové nemocnice. Ani jsme neřekli, že o tom nehodláme znovu komunikovat. Jen si myslíme, že chceme jiný způsob komunikace, nechceme určitě desetihodinová zastupitelstva. Musíte nám nabídnout takový způsob komunikace, abyste nás přesvědčil, že zvednutím své ruky děláme to nejlepší rozhodnutí pro náš kraj. To se, prosím, nestalo," tvrdila Balaštíková.
Mimo jiné se jí nelíbilo, že Čunek připravil některá zastupitelstva o nemocnici tak, že kromě kritiků nové nemocnice vystupovala celá řada zastánců nové nemocnice. A to často jeden za druhým po dobu několika hodin. "Pro mě to bylo vystoupení Národního divadla. My chceme vést odbornou diskusi, abyste s námi jinak diskutoval, abychom nebyli tlačeni časem. A jestli jsme vás my, koaliční partneři, zklamali, vy jste nás také zklamal. Proto jsme dnes hlasovali jinak. Dnešní den je mezníkem v tom, abyste se vy zamyslel a řekl si, že jste asi někde udělal chybu," uvedla Balaštíková.
"Nevím, v čem by ta změna měla být. Vy si myslíte, že cílem politiky je komunikace. Pro mě je cílem politiky udělat něco pro občany, nějaký výsledek. Budu přemýšlet, jaký tanec se mám naučit, abych některým vyhověl. Zatím jsem na to nepřišel. Nejsem úplně dobrý tanečník," reagoval Čunek a tvrdil, že se snažil brát v potaz maximum připomínek kritiků výstavby.
Zároveň několikrát popisoval, jak je podle něj obrovská škoda, že zastupitelstvo stavbu nemocnice neschválilo a kraj tak údajně přišel o velký náskok před jinými projekty, které mají šanci získat peníze. "Šance získat externí finanční prostředky na novou nemocnici jsou, ale to musíme být hodně vpředu. Proto jsem tak spěchal," řekl.
Projekt jsem nepohřbili, můžeme dál jednat
Proti hnutí ANO vystoupilo několik dalších zastupitelů, například Petr Gazdík a Milan Plesar ze STAN či Pavel Botek z KDU-ČSL. Politici ANO se hájili, čímž rozpoutali další kolo hádek. A to například ve chvíli, kdy promluvil za ANO Jiří Korec, který je od loňského roku i primátorem Zlína, a mluvil o tom, že k projektu se bude možné vrátit.
"Nevnímám to tak, že bychom dnešním dnem pohřbili nemocnici v Malenovicích, jak je to prezentováno. Myslím, že se můžeme bavit dále, možná se dostaneme k tomu, že za nějakých pár měsíců si opravdu řekneme, že projekt v Malenovicích je mnohem lepší, než jakákoliv rekonstrukce staré nemocnice, nebo umístění nové nemocnice do starého areálu. Nemyslím, že toto je konec," podotkl.
"Já si to také nemyslím. Já si myslím, že jsme ukončili jednu etapu bytí této koalice. To je všechno. A jestli se k tomu někdy vrátíme, tak si myslím, že to bude možná velmi brzy, ten projekt skutečně není mrtvý. Ale replikou jedné reklamy: Babičko, až to budeme natírat příště…," naznačil konec koalice lidovecký náměstek hejtmana Botek. Jak známo, celá věta z dávné reklamy zní: "Maminko, až to budu natírat příště, tak vy už tady nebudete".
Podobně rozladěný byl také Gazdík, který má v radě na starosti školství. "Pane primátore, já se omlouvám, ale vy si z nás trochu děláte srandu," zareagoval ostře na primátora za ANO. "Vy jste dnes svým rozhodnutím způsobili to, že se v příštích letech výrazně zhorší kvalita zdravotní péče pro občany Zlína a okolí, potažmo celého kraje. Svým rozhodnutím jste způsobil to, že možná přijdeme o 1,6 miliardy z Národního investičního fondu," rozčiloval se Gazdík a chtěl vědět, co chce ANO dělat, když odmítlo výstavbu nové nemocnice.
"Co bude dál? Vezměte politickou zodpovědnost, jste primátor statutárního města, a navrhněte, co dál. Jsme na to strašně zvědaví," obracel se na primátora.
Čunek nepochyboval, že nová nemocnice vznikne
O napětí ohledně výstavby nemocnice svědčí to, že hlasování bylo několikrát odročeno. Nakonec se mělo rozhodnout v úterý, ale ani v tento den nepadlo rozhodnutí - hlasování nakonec proběhlo v pátek. Čunek byl přesvědčený o nové nemocnici jako hotové věci už mnoho týdnů.
"V tuto chvíli to je už zcela jisté, že postavíme nemocnici novou. Je to levnější varianta než rekonstrukce. Přestavba staré nemocnice by stála deset až dvanáct miliard korun, navíc by probíhala za provozu a tím by se protáhla odhadem na dvanáct let," sdělil například letos v únoru v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Argumentoval tím, že nová bude stát kolem osmi miliard korun, včetně výstavby nové léčebny dlouhodobě nemocných. "Přijde mi to jako logické nejlepší řešení. Ve chvíli dostavby to bude nejmodernější nemocnice na světě," prohlašoval.
Od začátku měl ale v zastupitelstvu také několik kritiků, kteří od začátku dávali najevo, že v žádném případě nebudou pro. Argumentovali tím, že nová nemocnice by měla jistě své výhody, ale obávali se, že kraj by se kvůli ní mohl těžce zadlužit. Tvrdili, že bude lepší raději opravit stávající zastaralou nemocnici. Spory ohledně celé věci rozdělily také lékaře. Mnozí si přáli raději novou nemocnici, ovšem byli i takoví, kteří se obávali, zda nová nemocnice negativně neovlivní chod menších nemocnic mimo Zlín.