Podívejte se, jak má vypadat "nejmodernější nemocnice na světě" ve Zlíně

Podívejte se, jak má vypadat "nejmodernější nemocnice na světě" ve Zlíně
Foto: ateliér-r
Jakub Heller Jakub Heller
18. 2. 2019 12:17
Zlínský kraj zveřejnil pracovní vizualizace nové zlínské nemocnice, jejíž stavba má vyjít přibližně na osm miliard korun. Jak v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), stavba nového komplexu vyjde levněji než rekonstrukce stávajících budov. V době dostavby půjde podle Čunka o nejmodernější nemocnici na světě.

Celkem má mít zdravotnické zařízení devět set devatenáct lůžek v pěti nadzemních podlažích, více jak třicet lékařských odborností a sto šest tisíc metrů čtverečních užitné plochy. Součástí areálu má být také heliport, čtyři parkovací domy s kapacitou až čtrnáct set míst nebo bezprostřední napojení na veřejnou dopravu.

Zlínský kraj si na stavbu bude muset vzít několikamiliardový úvěr, podle Čunka je to však levnější varianta než rekonstrukce. "Přestavba staré nemocnice by stála deset až dvanáct miliard korun, navíc by probíhala za provozu a tím by se protáhla odhadem na dvanáct let. Oproti tomu stavba nové nemocnice bude stát podle posledních propočtů osm miliard korun, včetně výstavby nové léčebny dlouhodobě nemocných," uvedl hejtman.

Kraji s přípravou projektu pomáhají manažeři společnosti Penta, kteří mají zkušenosti s výstavbou nových nemocnic na Slovensku.

Architekt: Odvážné, ale racionální rozhodnutí

Architekt Miroslav Pospíšil, který má na starosti projektovou přípravu nemocnice, pro Český rozhlas uvedl, že stavba nového zdravotnického bloku ve Zlíně nemá v tuzemsku obdobu. Nemocnice jsou totiž v Česku většinou v historických areálech, které se postupně modernizují a opravují. Zcela nový nemocniční areál takového rozsahu už nebyl postaven více než třicet let. "Je to velmi odvážné, zároveň racionální rozhodnutí," řekl Pospíšil.

Nemocnice podle něj bude stát mezi obytnou zástavbou a obchodním centrem u hlavní silnice do Zlína. "Musíme vytvořit prostor pozitivní i pro okolí, celé území se snažíme vyřešit optimálně," řekl Pospíšil. Podle něj se nyní pracuje na tom, aby celý komplex fungoval po všech stránkách.

S nápadem postavit zcela novou nemocnici přišel začátkem roku i nový pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti). Ten chce vybudovat moderní areál v pražských Letňanech, kam by se přesunula nemocnice z Bulovky. Projekt by podle něj vyšel na osm a půl miliardy korun. Na stejné parcele by přitom rád premiér Andrej Babiš postavil komplex pro více než deset tisíc státních úředníků. Jednání mezi vládou a městem o tomto území však stále pokračují a není zatím jisté jestli se obě strany vůbec nějak domluví.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy