Podívejte se, jak má vypadat "nejmodernější nemocnice na světě" ve Zlíně

Podívejte se, jak má vypadat "nejmodernější nemocnice na světě" ve Zlíně
Foto: ateliér-r
Jakub Heller Jakub Heller
18. 2. 2019 12:17
Zlínský kraj zveřejnil pracovní vizualizace nové zlínské nemocnice, jejíž stavba má vyjít přibližně na osm miliard korun. Jak v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), stavba nového komplexu vyjde levněji než rekonstrukce stávajících budov. V době dostavby půjde podle Čunka o nejmodernější nemocnici na světě.

Celkem má mít zdravotnické zařízení devět set devatenáct lůžek v pěti nadzemních podlažích, více jak třicet lékařských odborností a sto šest tisíc metrů čtverečních užitné plochy. Součástí areálu má být také heliport, čtyři parkovací domy s kapacitou až čtrnáct set míst nebo bezprostřední napojení na veřejnou dopravu.

Zlínský kraj si na stavbu bude muset vzít několikamiliardový úvěr, podle Čunka je to však levnější varianta než rekonstrukce. "Přestavba staré nemocnice by stála deset až dvanáct miliard korun, navíc by probíhala za provozu a tím by se protáhla odhadem na dvanáct let. Oproti tomu stavba nové nemocnice bude stát podle posledních propočtů osm miliard korun, včetně výstavby nové léčebny dlouhodobě nemocných," uvedl hejtman.

Kraji s přípravou projektu pomáhají manažeři společnosti Penta, kteří mají zkušenosti s výstavbou nových nemocnic na Slovensku.

Architekt: Odvážné, ale racionální rozhodnutí

Architekt Miroslav Pospíšil, který má na starosti projektovou přípravu nemocnice, pro Český rozhlas uvedl, že stavba nového zdravotnického bloku ve Zlíně nemá v tuzemsku obdobu. Nemocnice jsou totiž v Česku většinou v historických areálech, které se postupně modernizují a opravují. Zcela nový nemocniční areál takového rozsahu už nebyl postaven více než třicet let. "Je to velmi odvážné, zároveň racionální rozhodnutí," řekl Pospíšil.

Nemocnice podle něj bude stát mezi obytnou zástavbou a obchodním centrem u hlavní silnice do Zlína. "Musíme vytvořit prostor pozitivní i pro okolí, celé území se snažíme vyřešit optimálně," řekl Pospíšil. Podle něj se nyní pracuje na tom, aby celý komplex fungoval po všech stránkách.

S nápadem postavit zcela novou nemocnici přišel začátkem roku i nový pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti). Ten chce vybudovat moderní areál v pražských Letňanech, kam by se přesunula nemocnice z Bulovky. Projekt by podle něj vyšel na osm a půl miliardy korun. Na stejné parcele by přitom rád premiér Andrej Babiš postavil komplex pro více než deset tisíc státních úředníků. Jednání mezi vládou a městem o tomto území však stále pokračují a není zatím jisté jestli se obě strany vůbec nějak domluví.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy