Česká republika - Teplotní rekordy padly ve středu na většině stanic, které měří kratší dobu než 60 let. Nejtepleji bylo na jihovýchodní Moravě, Strážnice hlásí 34,8 stupně Celsia. Na nejstarší české stanici v Praze v Klementinu ale rekord nepadl.
Podobné vedro jako ve středu bylo naposledy 24. srpna 1950, ze kdy je také většina dosavadních rekordů. Skoro všechny stanice, které měří kratší dobu, ale ve středu zaznamenaly rekordy.
Hlavně velká města připomínala výheň, v Brně Tuřanech naměřili rekordních 32,7 stupně, v pražské Libuši 31,6 stupně. Na nejdéle měřící stanici v pražském Klementinu ale ve středu ve 14:00 bylo jen 30,8 stupně. Dosavadní rekord z roku 1807 je přitom 34,2 stupně Celsia.
Pranostika na 24. srpna přitom říká, že "jaký čas na svatého Bartoloměje, takový celý podzimek bude". Rekordy zřejmě budou padat i v následujících dnech. Vyvrcholení tropických více než třicetistupňových veder očekávají meteorologové v pátek, kdy mají denní maxima dosáhnout až 36 stupňů. Pak přijde rychlé ochlazení.
Sever Čech: O tři stupně více než maximum
V Libereckém kraji překonala dosavadní rekord teplota na pěti místech. Nejvíc o 3,3 stupně Celsia na Deštné Souši v Jizerských horách na 29,3 stupně, o 1,5 stupně Celsia v České Lípě na 32,4 stupně, o 1,4 stupně v Bedřichově na Jablonecku na 28,5 stupně a o 0,2 stupně v Doksech na 32,8 stupně a v Liberci na 32,1.
V Ústeckém kraji padly rekordy na devíti místech. O více než tři stupně Celsia v Doksanech na 33,4 stupně a Kopistech na Litoměřicku na 33,1, o 2,4 stupně v Žatci na 33 stupňů, o 2,1 stupně v Nové Vsi v Krušných horách na 27,5 stupně, o 1,9 stupně v Tušimicích na 31,7 stupně, o 1,6 stupně v Lounech na 32,6, o 1,2 stupně v Ústí nad Labem-Kočkově na 30,2, o půl stupně v Ústí nad Labem-Vaňově na 32,5 stupně a 0,4 stupně na Milešovce na 30,5 stupně Celsia.
Český rekordman z jihu Moravy: Strážnice
Také na jižní Moravě počasí opět lámalo teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 34,8 stupně Celsia, nejvíce v celé ČR. Na pěti stanicích v kraji byly překonány teplotní rekordy z let 1983, 1995 a 1997.
Dosavadní rekord ve Strážnici držel 24. srpen 1995 s "pouhými" 30,2 stupni Celsia, takže letošní den ho překonal hned o 4,6 stupně Celsia.
V Brodě nad Dyjí naměřili 33,2 stupně Celsia, tedy o 1,9 stupně víc než v roce 1983. Rekordy padly i v Protivanově, kde naměřili 29,6 stupně, v Brně-Tuřanech, kde bylo 32,6 stupně, a v Kuchařovicích u Znojma s 31,8 stupně Celsia.
Vysočina: Kromě vedra i bouřka a krupobití
Také teploty na Vysočině překonaly dlouholeté rekordy. Nejvíc meteorologové naměřili ve Velkém Meziříčí na Žďársku, a to 33 stupňů Celsia. Dosavadní rekord pro 24. srpna z roku 1997 tam byl překonán o 4,6 stupně.
Rekord s nejdelším trváním padl v Novém Rychnově na Pelhřimovsku. Zatím největší teplotu tam naměřili v roce 1950, kdy dosáhla 29,9 stupně. Tentokrát se tam teploměr vyšplhal na 30,5 stupně Celsia.
Rekordní teploty hlásí meteorologové z většiny stanic na Vysočině. Třicetistupňovou hranici překonaly teploty také v Kostelní Myslové na Jihlavsku, Přibyslavi na Havlíčkobrodsku a Moravských Budějovicích na Třebíčsku. V Nedvězím a Svratouchu na Žďársku mají rekordní teploty hodnoty 28,3 a 28,4 stupně Celsia.
Vysočina si kromě veder ve středu "užila" i bouřku, silný déšť a místy i krupobití. Hasiči zasahovali u 12 událostí na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. Odstraňovali bahno a spadlé stromy ze silnic.
Západ Čech: Padaly padesátileté rekordy
Na západě Čech padly i padesátileté teplotní rekordy pro tento den. Vůbec nejvyšší teplotu - 32,7 stupně Celsia - ve středu naměřili ve Staňkově na Domažlicku. Dosavadní maximum v rámci padesátiletého měření bylo 31,1 stupně v Nepomuku v roce 1985.
Teplotu 32 stupňů Celsia naměřili ještě v Klatovech a Plzni. Na všech stanicích pod 500 metrů nad mořem byl tropický den, tedy nad 30 stupňů, což je po úterku podruhé v roce.
"Rekordy dnes padly na osmi z deseti klimatologických stanic, které evidují řadu od roku 1961. Byly překročeny o dva stupně," dodala.
Ve čtvrtek mají být teploty v regionu mírně nižší než ve středu. Nejteplejší den očekávají klimatologové v pátek, kdy bude příliv teplého vzduchu vrcholit a stanice by měly naměřit 34 až 35 stupňů Celsia. Dosavadní a nyní zřejmě ohrožený rekord pro 26. srpna je 32,3 stupně v Plzni z roku 2001.
Jižní Čechy: Pokořeny 3 rekordy z roku 1985
Rekordy padly v řadě meteorologických stanic na jihu Čech, hned tři z roku 1985. Nejvyšší teplotu vzduchu naměřili ve Vyšším Brodě, a to 33,2 stupně Celsia, v Třeboni bylo ve stínu meteorologické budky 32,3.
Českým Budějovicích dnes chyběl do rekordu 24. srpna jeden stupeň, přístroje zaznamenaly 33 stupňů Celsia. V úterý tam ale Slunce překonalo letitý rekord starý 77 let, tedy z roku 1934, o 2,1 stupně, když tropické vedro dosáhlo 35,4 stupně Celsia.
"Teploty přesahující 30 stupňů Celsia budou ještě pokračovat, a to až do pátečního večera. Pak už se za studenou frontou z pátku na sobotu ochladí a teploty budou nižší než 25 stupňů," uvedl meteorolog Martin Modlitba.
Olomoucký kraj: V Olomouci nejtepleji, ale bez rekordu
Rekordy zaznamenali i v Olomouckém kraji. Paradoxně nejtepleji bylo v Olomouci (32,9 stupně), kde ovšem nejvyšší zápis teploty z roku 1950 (33,5) odolal. Rekord zde však přesto nakonec pokořen nebyl.
Naopak rekordy padly například v Bělotíně na Přerovsku, kde bylo 32,4 stupně. Dosavadní rekord z roku 1983 byl téměř o dva stupně nižší. V Javorníku na Jesenicku naměřili odborníci 30 stupňů, což je o stupeň více než v roce 1983. Rekord pocházející ze stejného roku padl i v Luké na Olomoucku, kde se teploměr vyšplhal až ke 30,4 stupně.
Tropické teploty v Olomouckém kraji zdolaly hned několik dosavadních teplotních rekordů i v úterý. Dnešní hodnoty jsou však v porovnání s těmi úterními ještě vyšší.
Vedro stoupá, kolabujících přibývá
Přibývající počet výjezdů potvrdili například záchranáři z Plzeňska."Od pondělí máme v Plzeňském kraji až 140 výjezdů denně, což je o 30 procent více než v běžných dnech. Jezdíme zejména ke starším lidem do bytů," řekla mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková.
Jde hlavně o nemocné lidi, tedy kardiaky, astmatiky, psychicky labilní jedince a hodně je alergických reakcí na včelí a vosí bodnutí. Posily zatím záchranáři nepovolali. Nejvíce případů je v Plzni.
Ve čtvrtek a pátek ale očekávají závažnější stavy a budou více jezdit do terénu. "Silnější reakce na trvající horko bývají většinou třetí až čtvrtý den," uvedla Ptáčková.
Kolapsy mohou postihnout i mladší ročníky
U lidí na ulicích, zastávkách a ve veřejné dopravě už se mohou objevovat kolapsy a stavy bezvědomí, což postihne i mladší ročníky.
Lidé by měli chodit na slunce s pokrývkou hlavy a chladit se v klimatizovaných místnostech. Neměli by ale vycházet z vozidel ochlazených na 17 stupňů ven do čtyřicítek, dodala.
Podle Ptáčkové by se nemocní lidé měli vydávat na slunce pouze brzy po ránu a večer. "Všichni by měli důsledně dodržovat pitný režim a pít alespoň 3,5 litru nápojů denně, děti až tři litry," uvedla mluvčí. Nevhodné je také pití alkoholických nápojů, které sice nejprve zchladí žízeň, ale když se pak lidé rozejdou, mohou omdlít.
V sobotu má přijít ochlazení o více než deset stupňů, přes den bude do 20 stupňů, v neděli o něco víc. Do poloviny dalšího týdne mají být maxima do 23 stupňů.