Volby si Krupka zopakuje první květnovou sobotu

ČTK ČTK
29. 3. 2011 13:19
Ty loňské zrušil ústecký krajský soud kvůli kupčení s hlasy
Na hladký průběh voleb bude tentokrát dohlížet Transparency International.
Na hladký průběh voleb bude tentokrát dohlížet Transparency International. | Foto: Miloslava Bačová

Krupka (Teplicko) - Reparát komunálních voleb se v Krupce uskuteční 7. května.

"Termín schválila státní volební komise, oficiálně bude zveřejněn během několika dní," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Opakování voleb v Krupce kvůli podezření z masového nakupování hlasů voličů nařídil před dvěma týdny ústecký krajský soud. Jeho rozhodnutí vyšlo z nálezu Ústavního soudu, podle kterého nelze pojímat volby obchodnětržním způsobem.

K Ústavnímu soudu se odvolalo několik kandidátů z různých stran poté, co loni po říjnových volbách soud nařídil opakování voleb jen v několika okrscích a to jen kvůli nepovolené agitaci.

Volby do jedenadvacetičlenného zastupitelstva v Krupce podle původních výsledků vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město, které je podezřelé z nakupování hlasů.

Získalo 23,2 procenta hlasů a šest mandátů. Jeho lídr, místostarosta Zdeněk Matouš, ale jakékoli uplácení opakovaně odmítl. Druhá ODS, třetí KSČM a čtvrtá ČSSD mají po třech mandátech, Zdravá Krupka dva.

Se stížnostmi k soudům kandidátům pomáhala i organizace Transparency International. Její ředitel David Ondráčka před několika týdny v Krupce lidem slíbil, že budou na průběh opakovaných voleb dohlížet.

 

Právě se děje

Další zprávy