Krupce chybí vláda, kupčení s hlasy ji stojí miliony

Michal Kalina
2. 3. 2011 9:45
Volby se musí opakovat, do té doby nemá kdo rozhodovat o dotacích a poplatcích
Krupka čeká na nové volby jako na spásu.
Krupka čeká na nové volby jako na spásu. | Foto: Zuzana Hronová

Krupka - Nefunkční zastupitelstvo v Krupce na Teplicku znemožňuje už od října správu města. Problémy má radnice hlavně s dotacemi a výběrem poplatků.

Zastupitelstvo totiž rozhoduje o žádostech na dotace, které měli jít na opravy silnic a chodníků, opravy škol nebo bezplatnou MHD pro seniory. Schvaluje také vyhlášky o poplatcích, u těch z herních automatů může město přijít až o dva miliony korun. Radnice tak netrpělivě čeká na opakování voleb, které nařídil soud.

"Než budou volby a vznikne zastupitelstvo, potrvá to minimálně do května a my přijdeme nejméně o pět měsíců, během nichž jsme mohli peníze vybírat," sdělil k poplatkům MF Dnes tajemník městského úřadu František Růžička.

Vedení města mělo v plánu pokrýt náklady za cestovné v teplické MHD, která do Krupky jezdí, a to důchodcům nad 70 let. "Nápad je to dobrý a já ho při troše volných prostředků hodlám podporovat," řekl starosta Milan Puchar. I tady ale rozhodnutí čeká na nové zastupitele.

Soud rozhodne v polovině března

Nedostatkem peněz trpí i dětské sportovní oddíly, kterým nechodí kvůli politické situaci příspěvky. Z obvyklé půlmilionové dotace ještě nedostaly vůbec nic. O pomoc se v jejich případě snaží místní soukromé firmy.

Volby se budou v Krupce opakovat kvůli kupování voličských hlasů při říjnových komunálních volbách. Ústecký krajský soud nařídil jejich opakování ve třech okrscích. Ústavní soud ale rozhodl, že se musí opakovat v celém městě. O volbách bude krajský soud rozhodovat znovu 16. března.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy