Soud odložil volby v Krupce, rozhodne o kupčení s hlasy

Radek Nohl Tomáš Fránek, Radek Nohl
5. 1. 2011 13:39
Ústavní soudci rozhodli o odložení voleb v Krupce na Teplicku
Romové v Krupce dostávali až 300 korun, když zvolí konkrétní stranu.
Romové v Krupce dostávali až 300 korun, když zvolí konkrétní stranu. | Foto: Pavel Horák

Brno - Ústavní soud zrušil nové volby v Krupce na Teplicku.

V obci, kde podzimní volby provázelo podezření na kupčení s voliči, se zatím v novém termínu konat nebudou.

Ústavní soudci si totiž vzali další čas na rozhodnutí, zda se v Česku mohou v obecních volbách dávat lidem peníze za účast ve volbách.

Zrušit volby chtěla část zastupitelů obce. "Podstata návrhu spočívá v názoru, že kupování hlasů voličů je v rozporu se základními principy svobodných a demokratických voleb. Politická soutěž by měla být především soutěží programů a osobností," prohlásil advokát Vladimír Štol.

Ten zastupuje skupinu zvolených zastupitelů a neúspěšných kandidátů z uskupení Zdravá Krupka, KSČM, Věcí veřejných, Dělnické strany sociální spravedlnosti a SPOZ.

Stížnost podpořila také ODS. "Volby musí být poctivé a spravedlivé. Jakékoliv nečestné a nepoctivé jednání má vést k rozhodnutí o neplatnosti voleb," řekl advokát ODS Petr Toman.

V Jirkově a Roudnici nad Labem, kde se také kupčilo s hlasy, se ale volby odkládat nebudou a uskuteční se v sobotu 8. ledna.

Původně jen tři okrsky

Krajský soud v Ústí nad Labem původně rozhodl, že voliči půjdou v Krupce k volbám znovu pouze ve třech okrscích. Podle ústeckých soudců je totiž kupování hlasů při komunálních volbách v pořádku.

V rozporu se zákonem však je, když jsou lidé k volebním místnostem sváženi. K tomu v Krupce docházelo opakovaně.

Zejména Romové a sociálně slabí obyvatelé dostávali v Krupce zaplaceno za to, že zvolí konkrétní stranu.

"Současný stav umožňuje každému, kdo disponuje kapitálem, nakoupit si dostatek hlasů k udržení, nebo zachování vlivu na radnicích a obecních úřadech. V mnoha případech k tomuto cíli využívají místní 'mafiáni' sociálně slabé občany, které otevřeně korumpují," řekl Aktuálně.cz Pavel Horák.

Ten vystupuje za politické subjekty, které si stěžovaly na nakupování hlasů.

Sociálně slabí dostávali až 300 korun

Voliči byli sváženy přímo k volebním místnostem.
Voliči byli sváženy přímo k volebním místnostem. | Foto: Miloslava Bačová

Na to, že volby neprobíhaly tak, jak by měly, upozornila i jedna z členek volební komise, která seděla přímo v Maršově. Právě tady bylo kupování hlasů voličů nejmarkantnější. Aktuálně.cz potvrdila, že se rozdávaly kupony do Tesca a až tři sta korun.

V problémových okrscích vyhrálo volby jednoznačně sdružení místostarosty Krupky Zdeňka Matouše. Získalo tu přes čtyřicet procent hlasů, což zarazilo i ústecký krajský soud.

Právě Matoušovo sdružení si mělo hlasy voličů kupovat. Místostarosta Krupky Aktuálně řekl, že volby byly naprosto v pořádku.

"Pod tlakem médií jsme byli pošpiněni," dodal Matouš.

Policie: Vše bylo v pořádku

Také reportér Aktuálně.cz byl svědkem toho, když nejméně dva voliči dostali zaplaceno.

Podle místní policie ale k ničemu zvláštnímu nedošlo. "Předsedové komisí nám nic nehlásili. Nic podivného nezjistili ani naši strážníci," řekl Aktuálně.cz šéf krupské městské policie Jiří Petrák.

Případem se ale stále zabývá teplická policie. Podle policejní mluvčí Ilony Novotné ani po třech měsících kriminalisté případ neuzavřeli. Prý stále ještě vyslýchají některé svědky.

 

Právě se děje

Další zprávy