Vinen. Bývalý voják dostal za vraždu Housky 17,5 roku vězení

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2014 9:43
O trestu rozhodl v pátek ústecký krajský soud. Podle soudce šlo doslova o popravu. Michal Krnáč zastřelil vlivného člena severočeské ČSSD Romana Housku čtyřmi ranami z pistole.
Michal Krnáč.
Michal Krnáč. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Bývalý voják Michal Krnáč dostal za vraždu bývalého bosse severočeské ČSSD Romana Housky 17,5 roku vězení.

Rozhodl o tom v pátek Krajský soud v Ústí nad Labem a přiklonil se tak názoru obžaloby, podle níž šlo o předem plánovanou vraždu s loupežným motivem.

Soudce Jiří Bednář označil Krnáčův čin doslova za popravu. "Nejel na pracovní pohovor, jak tvrdil, ale jel do domu usmrtit Romana Housku," řekl při zdůvodnění rozsudku Bednář, jehož verdikt zatím není pravomocný.

Podle soudu Krnáč kromě vraždy také porušil domovní svobodu, protože po činu prohledal dům oběti.

Roman Houska zemřel loni 18. listopadu u svého domu. Podle obžaloby si  Krnáč o Houskovi i jeho životní partnerce, náměstkyni ústeckého hejtmana Janě Vaňhové, měsíce zjišťoval informace. Krátce před činem si koupil elektrický paralyzér, kterým prý oběť omráčil. Housku pak čtyřikrát střelil.

Na paralyzéru nalezeném na místě činu našli kriminalisté smíšený profil DNA. Jedna část patřila Krnáčovi. Jeho DNA byla i na ponču, kterým vrah Houskovo tělo přikryl.

Příliš mnoho otazníků

Přestože policie dopadla vraha, případ dál obestírá několik podezřelých okolností. A dodnes není jasné, zda si Krnáče na vraždu někdo nenajal. Sám obžalovaný se sice k činu přiznal, poté ale odmítl vypovídat jak při vyšetřování, tak před soudem.

Nesrovnalostí je v kauze nápadně mnoho. Na místě činu například policie nenašla žádné pachové ani daktyloskopické stopy, které by potvrzovaly, že vrahem je skutečně Krnáč. Balistická expertiza stoprocentně nepotvrdila, že Houska byl zastřelen zbraní Glock, kterou Krnáč při přiznání odevzdal policii jako vražednou.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Odškodné pro pozůstalé

Páteční soud kromě trestu pro Krnáče rozhodl i o odškodnění pozůstalým. Blízkým oběti má Krnáč zaplatit bezmála 2,5 milionu korun.

Houskově partnerce Janě Vaňhové, matce a třem dcerám přiznal soud zákonem stanovenou částku 240 tisíc korun. Nejmladší z dcer má podle soudu nárok i na jeden milion korun náhrady škody. Kromě toho má Krnáč zaplatit náklady na Houskův pohřeb.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 33 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy