"Ustřelím ti hlavu." Před vraždou Houskovi vyhrožovali

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 22. 10. 2014 12:19
Náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová u soudu emotivně popisovala loňskou listopadovou vraždu svého životního partnera a vlivného sociálního demokrata Romana Housky.
Jana Vaňhová a Roman Houska.
Jana Vaňhová a Roman Houska. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Životní partnerka zastřeleného bosse severočeské ČSSD Romana Housky - náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová - u soudu ve středu popsala, jak jí i jejímu příteli před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny vyhrožovali.

Vaňhová u Krajského soudu v Ústí nad Labem řekla, že Houska v době sestavování kandidátek - asi tři měsíce před loňskou listopadovou vraždou - dostal SMS. V ní mu neznámý pisatel oznámil, "že mu ustřelí hlavu".

Vraždu Housky řeší soud od pondělka. Obžalovaný je bývalý voják Michal Krnáč, kterému hrozí dvacetileté vězení, v krajním případě může dostat i výjimečný trest.

Kdo byl Roman Houska

Roman Houska
  • Známý chomutovský podnikatel, vlivný člen tamní ČSSD a životní partner náměstkyně ústeckého hejtmana a bývalé hejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD).
  • V Ústeckém kraji byl vnímán jako kontroverzní člověk a zákulisní hráč.
  • Narodil se v roce 1962. Vyučil se kuchařem. Na konci 80. let si údajně vydělával jako vekslák. Po roce 1989 provozoval směnárnu, poté mimo jiné obchodoval s nemovitostmi.
  • Loni napsaly Hospodářské noviny, že od konce 90. let se soustřeďoval hlavně na posilování svého vlivu v politice. Jeho politickým otcem byl podle listu jiný zákulisní hráč - někdejší chomutovský starosta a senátor za ODS Alexandr Novák, toho času za mřížemi kvůli korupci.
  • V roce 2003 najel autem na chomutovského strážníka. Soud v Chomutově ho za to původně potrestal roční podmínkou, krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Ani za ten ale nebyl Houska potrestán. Chomutovský magistrát, který případ projednával, kauzu v roční zákonné lhůtě nevyřešil, a přestupek tak zůstal promlčený.
  • Měl spory s vlivným členem ČSSD na Ústecku Jaroslavem Foldynou. V lednu 2006 se dostali na konferenci strany do sporu, který skončil drobnou fyzickou potyčkou.

Houska na výhrůžky podle Vaňhové reagoval SMS, v níž pisatele vyzval "ať se aspoň podepíše, aby věděl, koho má nakopat". Na policii ale bývalý vlivný člen sociální demokracie nešel. "Už jí nevěřil," prohlásila Vaňhová.

Vaňhová dostala vulgární zprávy

Zároveň popsala, jak jim člen severočeského vedení ČSSD Martin Prokeš před sněmovními volbami řekl, že Petr Benda (bývalý šéf ústecké sociální demokracie, dnes místopředseda strany Národní socialisté - LEV 21 expremiéra Jiřího Paroubka) má za úkol Housku dostat z politiky.

Petr Benda odmítl na slova Vaňhové reagovat. "Je mi líto, co se stalo, ale nebudu tento smutný případ nijak komentovat," řekl Benda pro Aktuálně.cz.

Krnáče se na Petra Bendu ptali znalci, i když byl na detektoru lži. A v tomto momentu se ručička přístroje podle informací deníku Aktuálně.cz rozkývala. Prý se začal následně potit. Zda poté lhal, ale není zřejmé.

Vulgární textové zprávy prý dostávala i současná náměstkyně ústeckého hejtmana. "V době kampaně před volbami jich byly stovky," prohlásila. Zda tyto výhrůžky přímo souvisely s vraždou Romana Housky, ale Vaňhová neřekla. 

Pár dní před vraždou si však všimla i toho, jak neznámý muž v kapuci chodí kolem jejich domu. "Když mě zahlédl, otočil se a odešel," dodala Vaňhová. Měla také podezření, že je někdo sleduje. V ulici, kde bydlí, prý stálo zaparkované stejné auto.

Na místě se nenašly Krnáčovy pachové stopy

Z domu se podle Vaňhové po vraždě zřejmě nic neztratilo. Kromě vykopnutých dveří své pracovny, shozené velké květiny a bláta na schodech si ničeho zvláštního nevšimla.

Balistická expertiza stoprocentně nepotvrdila, že samonabíjecí pistole Glock, kterou Krnáč odevzdal policii, byla skutečně vražednou zbraní. Na místě činu nezůstaly nábojnice, a znalci tak mohli zkoumat jen střely. Ty podle Milana Fencla mohly pocházet i z pistole výrobce Heckler & Koch.

"Nebylo prokázáno, že by střely z místa činu pocházely z této pistole. Nebyly ale ani zjištěny skutečnosti, které by to vylučovaly," vysvětlil Fencl. Z dřívějších posudků je patrné, že se na místě činu nenašly ani Krnáčovy pachové a daktyloskopické stopy.

Také další znalec z oboru balistiky Rudolf Bubla u soudu řekl, že podle jeho závěru prošly střely Houskovým tělem jinak, než je Krnáč popisoval. Jedna dráha střely letěla o 90 až 100 stupňů jiným směrem. Druhá by podle znalce byla možná, pouze když by stál Krnáč o dva metry vlevo, než obžalovaný při rekonstrukci ukazoval.

Krnáč ve středu u soudu zprávy znalců rozporoval. Snažil se přesvědčit soud, že jen jeho verze je pravdivá. A mimo jiné zopakoval, že na Housku, když byl zády, nestřílel. Podle něj se mohla jedna ze střel odrazit od země zpět. Znalec to ale následně odmítl.

Ve čtvrtek bude soud pokračovat, na řadě budou závěrečné řeči a v pátek by mohl být vynesen rozsudek.

 

Právě se děje

před 30 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů. Pro jeho odvolání při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu 16 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy