reklama
 
 

Ústecký soud poslal do vazby muže, kterého policie obvinila z únosu dvou dětí z Litoměřicka

10. 9. 2016 10:25
Muž měl držet děti od jejich zmizení 28. srpna až do této středy, tedy deset dní. Policie už dříve řekla, že klíčovou roli v nalezení dětí sehráli jejich blízcí. Děti zřejmě byly drženy ve speciálně upravené garáži v ústecké čtvrti Střekov. Podle médií patří muži, který byl před lety odsouzen za pokus o únos a braní rukojmí malých dětí. Okresní soud v České Lípě ho tehdy potrestal sedmi lety vězení.

Ústí nad Labem - Ústecký okresní soud v sobotu poslal do vazby muže obviněného z vydírání a zbavení osobní svobody šestnáctiletého chlapce a o tři roky mladší dívky z Litoměřicka. Řekl to státní zástupce Pavel Kaláb. Muž měl podle dosavadních informací držet děti v garáži v ústecké čtvrti Střekov.

"Obviněného vzal do vazby z důvodu vazby útěkové a z důvodu vazby předstižné. Existují obavy, že pokud bude ponechán na svobodě, mohl by utéct nebo skrývat, protože mu hrozí vysoký trest odnětí svobody. A z důvodu vazby předstižné proto, neboť hrozí důvodná obava, že by mohl pokračovat v trestné činnosti, pro kterou je stíhán," řekl Kaláb.

Rozhodnutí o vazbě je pravomocné, obviněný muž nepodal proti rozhodnutí stížnost. U soudu podle Kalába vypovídal.

Muži hrozí podle stávající právní kvalifikace až osm let vězení. Podle Kalába je stíhán i za ohrožování výchovy dítěte a šíření pornografie. "Všechno souvisí s touto trestní věcí," doplnil Kaláb.

Rodina si děti vypátrala sama

Muž měl držet děti od jejich zmizení 28. srpna až do středy. Policie už dříve řekla, že klíčovou roli v nalezení dětí sehráli jejich blízcí. "Jsem ráda, že jsme měli nějaké síly hledat na vlastní pěst a že se to vyplatilo. Když jsme úkryt s manželem našli a byla jistota, že jsou tam, byl to neuvěřitelný pocit. Z vyprávění Danečka mrazí. Je neuvěřitelné, jak silní byli," řekla už dříve chlapcova matka. Policie bližší informace k případu zatím říkat nebude, na začátek příštího týdne avizuje mimořádný briefing. Děti zřejmě byly drženy ve speciálně upravené garáži v ústecké čtvrti Střekov.

Podle médií patří muži, který byl před lety odsouzen za pokus o únos a braní rukojmí malých dětí. Okresní soud v České Lípě ho tehdy potrestal sedmi lety vězení. Tehdy třiadvacetiletý recidivista z Hejnic na Liberecku se na své zločiny vyzbrojil plynovou pistolí, nožem, pouty a slzným plynem. Tvář si maskoval kuklou.

Sedmileté dívky se zmocnil ve spánku v obci na Českolipsku v domě jejích rodičů. Vnikl tam zhruba hodinu po půlnoci. Chtěl dívku věznit v připraveném úkrytu a vymáhat za ni výkupné půl milionu korun. S dcerou byla v domě pouze matka. Když ji uslyšela plakat, vyběhla a dítě mu vytrhla z náručí. Pachatel si nakonec vynutil vydání 4 800 korun a 100 eur. Matku připoutal k ústřednímu topení a zmizel.

V jiné obci přepadl s plynovou pistolí brzy ráno rodinný dům. Vzal si tam jako rukojmí desetiletou dívku a vyhrožoval matce únosem dítěte, pokud nedostane peníze. Žena zavolala na pomoc svého otce, pachatel se lekl, uloupil 400 korun a utekl.

autor: ČTK | 10. 9. 2016 10:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama