S únosci tramvaje se vyjednává, ale neustupuje se jim. Zásahovka cvičila záchranu cestujících

Jan Singer
7. 9. 2016 17:21
Neobvyklé cvičení zažily ve středu jednotky speciálních policistů a Útvar rychlého nasazení. V pražském Braníku trénovaly záchranu rukojmích z tramvaje. Podle scénáře se tramvaje s 26 cestujícími zmocnila šestice únosců, kteří vyhrožovali smrtí rukojmích, pokud policie nepřistoupí na jejich požadavky. To policisté odmítli. Při zákroku zněla střelba a výbuchy.
Policejní cvičení únosu tramvaje.
Policejní cvičení únosu tramvaje. | Foto: ČTK

Praha – Ohlušující výbuch, tlaková vlna, křik a palcáty prskají po tramvaji roztříštěné sklo z okenních tabulek. Zakuklenci využívají šoku a v okamžiku ovládnou tramvaj plnou lidí. "Ruce za hlavu! Běž, běž, běž!" Vše je otázka pár vteřin. Šest únosců je zpacifikováno, šestadvacet rukojmích zachráněno. 

Nad tramvají prosviští helikoptéra. Na speciálním cvičení v pražském Braníku vypadá situace nepřehledně, ve skutečnosti ale jede podle přesného scénáře. "Nic není náhoda," říká vážně vedoucí výcviku z Útvaru rychlého nasazení (URNA).

Kdyby šlo o opravdový zásah, leželi by možná únosci ve střepech a kaluži krve. Takhle už po pár minutách postávají vedle svých kolegů ze zásahovky a pózují na společném focení. "Byl to pro mě šok, i když jsem věděla, že jde jenom o cvičení. Na pár vteřin jsem na to zapomněla," svěřuje se figurantka coby rukojmí.

Na cvičném zásahu se podílelo třicet policistů ze čtyř krajských zásahovek a také odstřelovači za podpory záchranářů, hasičů a městské policie. "S únosci jsme vyjednávali, na jejich podmínky jsme však nepřistoupili," říká policejní prezident Tomáš Tuhý.

Kolik rukojmích by zemřelo

Jestli bylo cvičení zdařilé, se dozví jeho aktéři až po vyhodnocení ze záznamu. Zatím totiž nebylo jasné hlavně to, kolik rukojmích by nepřežilo a jak se jednotkám podařilo zneškodnit únosce. Podle Tuhého se ale zasahujícím policistům už nyní nedá upřít rychlost. Rukojmí začali z tramvaje vyvádět během minuty. Do vozu se jednotky dostaly za pomoci hliníkových žebříků.

"Zasahovali nejlepší z nejlepších. Kdyby šlo o opravdovou operaci, bylo by vše ještě rychlejší," tvrdí i vedoucí výcviku. "Bojovníci použili klasické zásahové techniky, žebříky a palcát. Ten má v české historii své tradiční místo," vtipkuje vedoucí zásahu.

Celé akci předcházela třídenní simulace, kdy policisté nacvičovali rychlý příjezd a další nevyhnutelné náležitosti, které zásahu předcházejí. Další cvičení budou následovat, kromě netradiční tramvajové konečné si tak policisté ze zásahovky vyzkoušejí třeba operace na hranicích se Slovenskem, Rakouskem a Německem.

 

Právě se děje

Další zprávy