Šluknov - Zhruba 270 lidí ve čtvrtek odpoledne podpořilo starosty měst a obcí Šluknovského výběžku v jejich protestu proti liknavosti vlády.
Starostové vloni po začátku několikaměsíčních sociálních nepokojů zveřejnili desatero požadavků na vládu, ta podle nich ale začala řešit jen zlomek. Premiér Petr Nečas (ODS) jim vzkázal, že vláda začala pracovat na splnění většiny jeho bodů, a proto nechápe jejich výtky.
"Za první tři body vládu chválíme, že byly více méně splněny," řekl mluvčí starostů, starosta Doubice Martin Schulz (nez.). Podařilo se posílit policii, zlepšit daňové příjmy malých obcí a omezit hazard.
Ve zbylých sedmi bodech desatera ale podle starostů vláda zaspala. "Ostatních sedm bodů je podle našeho názoru plněno pomalu, málo, nebo vůbec," dodal Schulz. Těchto sedm bodů se týká výkupu kovů, zpřísnění postihů přestupků, drobné kriminality a drog, hygienických norem pro bydlení, vyšší vymahatelnosti práva, změny systému sociálních dávek a zaměstnanosti.
Podle Schulze starostové desatero formulovali ještě před začátkem nepokojů. "Kdyby to vláda začala řešit předtím, mohlo se ušetřit řádově o několik nul méně. Nemuselo se platit 150 milionů za dojíždění pořádkové jednotky z Ostravy," dodal Schulz.
Přestože se starostové bránili kritice, že jejich dnešní shromáždění je součástí kampaně před krajskými volbami, forma setkání v zámeckém parku s pódiem a country kapelou svědčila spíš o opaku. Z toho je obvinili také svolavatelé druhého shromáždění, které dnes odpoledne nejsevernější město Česka hostilo.
Pod vedením občanského aktivisty Miroslava Brože ho pořádalo sdružení Konexe. Jejich setkání na sídlišti obývaném převážně Romy přilákalo ani ne desítku lidí. Proto vyrazili i s transparenty ke šluknovskému zámku, kde je bez konfliktu s účastníky tamního shromáždění rozvinuli před fotoaparáty a kamerami.
Podle svých slov protestovali proti klientelismu, kriminalitě a rasismu krajských politiků. Podle starostů ale ve Šluknovském výběžku nejde o romský problém, ale součástí tohoto problému jsou i Romové.
Několikaměsíční nepokoje v regionu vloni odstartoval útok několika Romů na příslušníky většiny. Poté vyrazily několik víkendů po sobě do ulic stovky lidí. Celá situace gradovala v září, kdy policie musela proti davu, kde kromě místních byli i pravicoví extremisté, použít i vodní dělo a jízdní policisty.