Konec šluknovského soužití v obrazech

Konec šluknovského soužití v obrazech
Naopak. Ve "šluknovském ghettu" je čisto. Většina lidí tady však je dlouhodobě bez práce a žije z invalidních důchodů, sociálních dávek a příspěvků na děti.
Dlouholeté soužití Romů s bílými charakterizuje i mnoho smíšených manželství.
Ani v Rumburku neměli s Romy místní lidé dlouho žádný větší problém. Drobné krádeže a "odlišný" způsob života brali tak, že to k nim prostě patří.
Teď však lidé žádají okamžité řešení.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
1. 9. 2011 12:50

Soužití bílé většiny s romskou menšinou prochází v Rumburku a okolí zatěžkávací zkouškou. Od páteční demonstrace, při které ulicemi města pochodoval dav místních lidí a skandoval hesla proti Romům, je sice klid, situace však není normální. Ve Šluknovském výběžku dál hlídkují speciální jednotky a místní politici žádají vládu, aby problém odlehlého regionu okamžitě vyřešila.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy