Soud zamítl stížnosti Severočechů na volby v Ústeckém kraji. Vyškrtnutí bylo v souladu se zákonem

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2016 18:23
Ústecký krajský soud zamítl stížnosti kandidátů hnutí Severočeši.cz na krajské volby v Ústeckém kraji. Informovala o tom mluvčí soudu Marcela Trejbalová. O jednom návrhu, který podal jiný člověk, bude ještě soud rozhodovat. Krajský soud obdržel v souvislosti s krajskými volbami šest stížností. Pět z nich podali kandidáti hnutí Severočeši.cz, které osm dní před volbami dala z voleb vyškrtnout zmocněnkyně Hana Jeníčková. Pět návrhů odvolaných kandidátů soud sloučil do jednoho řízení, protože byly identické. "Soud shledal, že jednání Hany Jeníčkové coby volební zmocněnkyně hnutí Severočeši.cz bylo provedeno v souladu se zákonem a stanovami této strany," řekla Trejbalová.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Most/Brno - Spory kolem rozhádaného hnutí Severočeši.cz nekončí. Staronovým předsedou hnutí se ve čtvrtek stal poslanec Bronislav Schwarz, jehož zvolila do čela hnutí valná hromada. Nové vedení dalo ihned stáhnout z Nejvyššího správního soudu (NSS) stížnost na senátní volby na Mostecku podanou druhým křídlem. Naopak v případě krajských voleb už má hnutí téměř jistotu, že se hlasování opakovat nebude. Krajský soud dnes zamítl stížnosti odvolaných kandidátů.

Nepřehledné spory kolem krajských a senátních voleb začaly 29. září, když zmocněnkyně hnutí Hana Jeníčková odvolala na krajském úřadě všech 55 kandidátů hnutí pro krajské volby. Konkurenční křídlo hnutí její krok zažalovalo, ústecký soud ale 6. října tuto žalobu proti krajskému úřadu zamítl jako nedůvodnou, a tím Severočechy.cz vyřadil z krajských voleb.

Odpůrci Jeníčkové - křídlo kolem poslance Bronislawa Schwarze se pak snažilo dosáhnout opakování voleb, 18. října předali jednotlivci z kandidátek krajskému soudu několik stížností, v nichž kvůli odvolání žádali opakování voleb. Krajský soud dnes všech pět stížností zamítl. Soudu ještě zbývá rozhodnout o jedné stížnosti, kterou sice podal jiný člověk, ale taktéž se týká vyškrtnutí Severočechů. Schwarzovo křídlo Severočechů se chce obrátit na Ústavní soud. Na tom, jak dopadnou stížnosti na krajské volby, vázlo v Ústeckém kraji jednání o vzniku nové krajské koalice. Komunisté dnes, po rozhodnutí soudu, oznámili, že by měli v pondělí rozhodnout, zda v Ústeckém kraji vstoupí do koalice s vítězem voleb, hnutím ANO, nebo dají přednost spolupráci s ČSSD a koalicí SPD-SPO.

Jeníčková se v září snažila zasáhnout i do senátních voleb. Na mosteckém magistrátu se podobně snažila o vyřazení senátorky Aleny Dernerové, která v senátních volbách obhajovala mandát. Mostečtí úředníci ale k její žádosti nepřihlédli a Dernerová v říjnových volbách svůj senátní mandát obhájila.

Křídlo kolem Jeníčkové proto podalo k Nejvyššímu správnímu soudu stížnost zase na senátní volby na Mostecku. Právě tuto stížnost nyní nové vedení po valné hromadě obratem stáhlo. U soudu je ale stále identická stížnost dalšího člena hnutí Luboše Pitína, který patří k Jeníčkové.

NSS už oznámil, že stížnosti týkající se voleb na Mostecku sloučil do jednoho řízení a na příští čtvrtek nařídil veřejné jednání. Vyžádal si také doložení toho, že Schwarz je právoplatně novým předsedou hnutí a má oprávnění udělit pokyn ke stažení stížnosti.

Nynější volební spory jsou jen vyhrocením rozkolu starého tři roky. Lidé v hnutí se rozhádali a rozštěpili na lidi kolem Schwarze a podnikatele Jiřího Zelenky v jedné skupině a naopak přívržence bývalých náměstků mosteckého primátora Hany Jeníčkové a Luboše Pitína v křídle druhém.

Zelenkovi lidé uspořádali v roce 2014 valnou hromadu, kde mimo jiné zvolili nové vedení. Soud ji ale letos v létě definitivně zrušil a vrátil stav v hnutí před tuto dobu. Na to Zelenkovo křídlo reagovalo novou valnou hromadou a nynějším opakovaným zvolením Schwarze. Soupeřící křídlo Jeníčkové označilo valnou hromadu za nelegální. Spory tak pravděpodobně znovu skončí u soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy