Ústí nad Labem - Poškození žádají v kauze machinací s dotacemi ROP Severozápad náhradu škody převyšující dvě miliardy korun. Ministerstvo financí žádá 775 milionů korun za 14 projektů, které proplatila Evropská unie. Úřad ROP Severozápad a Ústecký kraj chtějí shodně po 628 milionech.
Vyplývá to z nároků, které před soudem přednesli advokáti úřadů. V kauze čelí obžalobě osm lidí. Podle obžaloby ovlivnili projekty za 1,4 miliardy korun, 922 milionů úřad skutečně proplatil.
Kauzu začal projednávat ústecký krajský soud. Úřadu by škodu měli nahradit všichni rovným dílem. K hlavnímu líčení dorazilo sedm z osmi obžalovaných, někdejší ředitel úřadu Petr Vráblík se kvůli nemoci omluvil.
V reakci na rozhodnutí Ústeckého kraje zatím ustoupili od svého záměru iniciátoři krajského referenda za to, aby škody v ROP Severozápad uhradili viníci.
"Je to nečekaná, ovšem o to příjemnější zpráva, a to nejenom pro mne, ale všechny občany naší země. Konečně začalo platit, co vždy platit mělo. Škody by měl platit viník a v případě rozkradených eurodotací jde o miliardy korun daňových poplatníků," uvedl zmocněnec přípravného výboru referenda Leo Steiner.
Úřad ROP Severozápad částku vypočítal z proplacených projektů a plošné korekce. Jde také o peníze, které poskytla Česká republika prostřednictvím ministerstva financí, připomněl právník úřadu Jiří Schüller. Kvůli chybám v dotacích ROP Severozápad vyměřila Evropská unieuž dříve sankci 2,7 miliardy korun. Zaplatil je stát, Ústecký a Karlovarský kraj a částečně i příjemci dotací.
Mezi obžalovanými jsou někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda, tři bývalí ředitelé úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz, Petr Vráblík a Pavel Markvart a bývalé úřednice. Jedna z nich, Irena Kotlanová, je spolupracující obviněnou.
Právníci bývalého náměstka Koudy napadli kvalifikaci obžaloby. Požadují, aby byl jeho případ z této kauzy vyloučen a byl projednán u příslušného okresního soudu jako útisk, nikoli jako zneužití pravomoci úřední osoby.
Kouda prý vyhrožoval propuštěním
Tehdejší náměstek hejtmanky Kouda podle obžaloby předložil v dubnu 2011 Kotlanové seznam projektů a požadoval, aby dotaci získaly. Mimo jiné šlo o modernizace lyžařských středisek v Krušných horách, vybudování muzea vývoje a tradic myslivosti v Libouchci na Ústecku nebo Integrovaný dopravní systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova.
"Své pokyny doplnil pohrůžkou propuštění přesněji neurčených zaměstnanců Úřadu regionální rady ze zaměstnání, čímž závažným způsobem ohrozil objektivnost a nezávislost hodnocení daných projektů a způsobilost proplacení dotačních prostředků," popsal státní zástupce Vladimír Jan v obžalobě.
Kouda před soudem jakoukoli vinu odmítl. "Nikdy jsem paní Kotlanové nevyhrožoval, netlačil jsem na ni. Není to mým zvykem," řekl před soudem Kouda s tím, že kauza zničila jeho politickou kariéru. Vinu odmítá i Kušnierz. Před soudem nevypovídal, odkázal se na výpovědi z přípravného řízení. Klíčové výpovědi Kotlanové označil před kriminalisty za "snůšky lží a nesmyslů".
Advokát Kotlanové Libor Petříček řekl, že svou klientku považuje za oběť. Upozornil na to, že kdyby už dříve existoval zákon o úřednících, jeho klientka by byla chráněná. "Jeho absence umožnila představitelům politické reprezentace na moji klientku jako nejvyšší úřednici vytvářet nepřípustný nátlak," řekl Petříček.
V seznamu projektů, které údajně obžalovaní ovlivnili, jsou projekty měst a obcí i soukromých investorů.
Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. Experti měli v hodnocení projektů klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo. Kušnierz prý takto ovlivnil složení expertů, kteří hodnotili stavbu hotelu Větruše v Ústí nad Labem nebo Apartmánů 99 v Chomutově.