Policie obvinila v kauze ROP Severozápad i exhejtmana Šulce

ČTK Domácí ČTK, Domácí
12. 3. 2014 14:05
Šulc a další tři lidé jsou nově podezřelí z porušování povinnosti při správě cizího majetku.
Bývalý hejtman Ústí nad Labem a poslanec ODS Jiří Šulc
Bývalý hejtman Ústí nad Labem a poslanec ODS Jiří Šulc | Foto: ODS

Ústí nad Labem - Policie obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku čtyři bývalé a současné zaměstnance ROP Severozápad

Mezi obviněnými je i někdejší poslanec ODS, bývalý hejtman Ústí nad Labem a předseda výboru regionální rady ROP Severozápad Jiří Šulc.

Informoval o tom současný předseda výboru Petr Navrátil (ČSSD).

Obvinění se týká uzavření konkurenčních doložek v řádu statisíců korun pro dva bývalé ředitele úřadu, Petra Kušnierze a Pavla Markvarta.

Dvanáct platů

Doložky zajišťovaly ředitelům Kušnierzovi a Markvartovi dvanáct měsíčních platů po jejich odchodu z funkcí. Úřad jim statisíce vyplatil.

Mezi obviněnými je podle ČTK kromě Šulce i Markvart, Petr Červinka, který úřad vedl jako pověřený ředitel, právník úřadu Jan Martinovský a současná ředitelka Jana Havlicová, uvádí se v obvinění.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták stíhání potvrdil. 

"Dnešního dne bylo Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu SKPV zahájeno trestní stíhání celkem čtyř osob ve věku od 33 do 55 let pro podezření z trestné činnosti kvalifikované jako zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby a přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku," napsal mluvčí v tiskové zprávě.

"Podezření souvisí s činností obviněných osob v rámci jejich postavení v Regionální radě regionu soudržnosti Severozápad a Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad při rozhodování o pracovněprávních vztazích a nárocích zaměstnanců úřadu," uvedl Hanták.

Podle Navrátila podepsal někdejší předseda ROP Severozápad Jiří Šulc konkurenční doložky, které zajišťovaly Kušnierzovi a Markvartovi dvanáct měsíčních platů. "Doložky odporovaly zákoníku práce, podle něj nemůže být úředníkům konkurenční doložka dána," vysvětlil Navrátil. Kušnierzovi úřad vyplatil 385 tisíc korun, Markvartovi 424 tisíc korun.

Havlicová podá stížnost

"Obrátila jsem se na externího právníka, který řekl, že doložka u pana Markvarta platí. jednali jsme alespoň o snížení částky, což se podařilo," řekla ČTK jedna z obviněných Jana Havlicová. Proti obvinění se bude bránit. "Podám stížnost," řekla. 

Podle Navrátila se doložky týkaly jen Markvarta a Kušnierze, jiných ředitelů ne. Havlicová zatím ve funkci zůstává. "V pondělí bude o situaci jednat výbor regionální rady a ten rozhodne," doplnil Navrátil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy