Ústí nad Labem - Zdejší krajský soud snížil v odvolacím řízení dvěma policistům z Ústí nad Labem trest za pozměnění výpovědi.
Pokusili se tak zvýšit objasněnost trestných činů. Dostali podmínku na 18 měsíců a zákaz práce u policie na tři roky.
Původně měli mít podmínku ještě o rok delší a zákaz práce také u ozbrojených složek a městské policie na šest let, odvolací soud ale tresty snížil. Obhájce policistům doporučil podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Okresní soud v Ústí nad Labem rozhodoval o případu v lednu. Policisté podle něj v únoru roku 2009 zfalšovali výpověď muže podezřelého z krádeží a vymysleli si jeho doznání.
Výpověď poškozeného je věrohodná
Muž však tvrdí, že se k trojici krádeží nepřiznal. Podle výroku okresního soudu, který odvolací soud potvrdil, tak policisté uměle zvyšovali objasněnost případů, když činy připsali zadrženému muži a po jejich pachateli již dál nemuseli pátrat.
"Stály proti sobě dvě skupiny protichůdných důkazů. Výpověď poškozeného a výpovědi odsouzených a svědků," přečetl v odůvodnění rozsudku člen soudního senátu Tomáš Plha. Soud vyhodnotil výpověď poškozeného, kterého justiční stráž přivedla se spoutanýma rukama z cely, jako věrohodnou. Nevěřil naopak oběma obviněným policistům, ani jejich kolegům údajně přítomným při sporném přiznání.
Soud nevzal v potaz některá fakta
S rozsudkem odsouzení ani jejich advokát a svědkové z řad policie spokojeni nejsou. "Pokud se pánové rozhodnou dál využívat mých služeb, rozhodně jim doporučím dovolání k Nejvyššímu soudu," uvedl jejich obhájce Luboš Hendrych.
Podle kolegů obou policistů soud nevzal v potaz některá fakta. Například podle nich není možné, že by si odsouzený policista výpověď vymyslel a pak by v ní seděla všechna potřebná fakta jako místo pobytu údajného zloděje, výše jeho platu nebo jeho telefonní číslo.
"Je to precedentní rozhodnutí. Teď může každý lump říct, že policista jeho výpověď zfalšoval, a projde mu to. Počkejte, až se to mezi nimi rozkřikne," rozčílil se po skončení soudního jednání jeden z kolegů obou obviněných.