Senátorka se zastala sestry obžalované z vražd. Je to na hraně křivého obvinění, řekl soudce

Radek Nohl Markéta Šrajbrová Radek Nohl, Markéta Šrajbrová
5. 10. 2015 17:00
Senátorka ČSSD a někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se zastala zdravotní sestry Věry Marešové, která je obžalovaná ze šesti vražd. Emmerová tvrdí, že vyšetření draslíku z krve mrtvého pacienta je zavádějící. Jenže soudce Roman Felzmann, který má kauzu Marešové na stole, uvedl, že o žádné odborné stanovisko nejde. Naopak. Je to na hraně křivého obvinění, řekl soudce.
Senátorka ČSSD Milada Emmerová se zastala zdravotní sestry obžalované z vražd.
Senátorka ČSSD Milada Emmerová se zastala zdravotní sestry obžalované z vražd. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Senátorka Milada Emmerová (ČSSD) se může dostat do problémů se zákonem kvůli svému rozboru, kterým chtěla pomoct obžalované zdravotní sestře Věře Marešové. V dokumentu, který soudu předala advokátka Marešové, někdejší ministryně zdravotnictví tvrdí, že vyšetření draslíku z krve mrtvého pacienta je zavádějící.

Žaloba proti Marešové stojí právě na tom, že šest lidí v rumburské nemocnici zemřelo právě kvůli vysokému množství draslíku. "Krev ze zemřelého naprosto nelze šetřit, co do obsahu minerálů. Krev podléhá určitému rozkladu. Praskají tam červené krvinky a v těch je vysoký obsah draslíku, zatímco v séru je nízký," popsala Aktuálně.cz Emmerová, co do rozboru napsala.

Emmerová, která čtrnáct let vedla jednotku intenzivní péče fakultní nemocnice v Plzni, kontaktovala sama obhájkyni Věry Marešové poté, co na konci června viděla v televizi výpověď rumburského lékaře Petra Vondráčka, který upozornil na podezřelá úmrtí.

Rozbor je minimálně na žalobu, řekl soudce

Senátorka poté měla podle svých slov možnost nahlédnout do chorobopisů pacientů i znaleckých posudků k této kauze. Svůj názor si nechala potvrdit od kolegů a zpracovala k tomu své vyjádření. Advokátce Věry Marešové následně Emmerová potvrdila, že její rozbor může vložit do spisu a může být předvolána i jako svědek.

Jenže soudce Roman Felzmann, který má nyní případ zdravotní sestry na stole, uvedl, že o žádné odborné vyjádření nejde. "Je to na hraně křivého obvinění nebo minimálně žaloby na ochranu osobnosti," prohlásil Felzmann. Soudce sice nakonec rozbor v pondělí založil do spisu, ale naznačil, že velkou váhu pro něj nemá. "Nebudu z toho dělat další politický proces," dodal Felzmann.  

Emmerová je přesvědčena, že má pravdu. "Je to určitý typ neznalosti. Dělat vyšetření draslíku u zemřelého člověka, to se prostě nedělá, protože v užších kruzích se určitě ví, že to nemá smysl. Překvapilo mě, že to tam nenapsali ani soudní lékaři ve znaleckých posudcích. Jako by to také nevěděli," uvedla senátorka ČSSD.

Ta v rozhovoru s reportérkou Aktuálně.cz také prohlásila, že je přesvědčená, že Věra Marešová, kterou zná jen z novin, nevraždila.

Motiv vražd? Ten psycholožka nezjistila

Zdravotní sestry se v pondělí zastala také psycholožka Štěpánka Tůmová. Ta před soudem při zkoumání osobnosti Věry Marešové nezjistila, proč by měla vraždit.

"Lze vyloučit chorobný motiv. Ale ani další motiv není vysvětlitelný," prohlásila Tůmová a zároveň tak odmítla i verzi policie, že si Marešová zabitím pacientů chtěla ulehčit práci. Podle ní by si tím naopak práci přidělala, protože by musela vyřizovat další věci po jejich úmrtí.

Marešová v pondělí opouštěla soudní síň s úsměvem. Před tím, než byla převezena do vazební věznice v Litoměřicích, se pozdravila se svou dcerou a sdělila jí, jak se jí daří.

Na konci července ústecký krajský soud rozhodl o tom, že Marešová může vazbu opustit. Jenže státní zástupce se odvolal a vrchní soud před několika dny řekl, že zdravotní sestra za mřížemi ještě zůstane.

 

Právě se děje

Další zprávy