Sestra obžalovaná z vražd napadla klíčový důkaz. Manipulovali s ním, řekla u soudu

Radek Nohl Radek Nohl
5. 10. 2015 12:32
Zdravotní sestra Věra Marešová obžalovaná ze šesti vražd se před soudem postavila proti klíčovému důkazu. Poté, co jí soudce předložil vak, ve kterém měla být bezbarvá tekutina a který zajistila policie, řekla, že s ním bylo manipulováno. Právě do tohoto vaku podle obžaloby vstříkla vysoké množství draslíku. Na stranu Marešové se v pondělí postavila také psycholožka Štěpánka Tůmová. Ta u soudu řekla, že zdravotní sestra neměla k zavraždění žádný motiv a že práce pro ni byla velice důležitá.
Věra Marešová u Krajského soudu v Ústí nad Labem.
Věra Marešová u Krajského soudu v Ústí nad Labem. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Proti klíčovému důkazu se před ústeckým krajským soudem postavila Věra Marešová. Zdravotní sestra, obžalovaná ze šestinásobné vraždy pacientů rumburské nemocnice, tvrdí, že se stopou číslo 1 - s vakem s bezbarvou tekutinou - někdo manipuloval.

Marešová to uvedla poté, co jí soudce Roman Felzmann důkaz předložil. V igelitovém pytli byl kromě vaku i set - hadička, přes kterou tekutina do těla pacienta teče.

Jenže znalkyně Eva Herkommerová, která rozbor vaků a stříkaček prováděla, před soudem během minulého líčení řekla, že při zkoumání měla k dispozici pouze vaky, ale bez setu. Tedy šlo jen o část důkazu, který byl nyní Marešové předložen.

"Když se set z vaku vyndá, tak z něj okamžitě tekutina vyteče. Mám za to, že s vaky bylo manipulováno," uvedla Marešová. "Není tedy jasné, jaké vaky byly zkoumány," dodala Marešová.        

Vaky, které policie zajistila po loňském úmrtí pacientky, jejíž smrt rozsáhlé vyšetřování odstartovala, mají být klíčovým důkazem toho, že zdravotní sestra do nich vstříkla injekční stříkačkou vysoké množství draslíku.

Psycholožka: Motiv vraždy? O žádném nevím

Zdravotní sestře při její obhajobě pomohl také závěr psycholožky Štěpánky Tůmové. Ta uvedla, že při zkoumání osobnosti Věry Marešové nezjistila, proč by měla vraždit.

"Lze vyloučit chorobný motiv. Ale ani další motiv není vysvětlitelný," prohlásila Tůmová, a zároveň tak odmítla i verzi policie, že si Marešová zabitím pacientů chtěla ulehčit práci. Podle ní by si tím naopak práci přidělala, protože by musela vyřizovat další věci po jejich úmrtí. "Nebudu to komentovat," řekl na slova znalkyně žalobce František Stibor, který kauzu dozoruje.

Psycholožka Tůmová na dotaz soudce Felzmanna popřela, že by měla Marešová větší snahu fabulovat nebo si vymýšlet. "Nezjistila jsem žádnou poruchu osobnosti. Práce pro ni byla vždy důležitou součástí jejího života," uvedla Tůmova. Připustila, že sestra mohla udělat chybu. "Nevědomě se mohla dopustit třeba chybného jednání, to vyloučit nemůžu," doplnila Tůmová.

Sestra však podle Tůmové při zkoumání připustila, že trpěla syndrom vyhoření. To je podle Tůmové u pracovníků ve zdravotnictví běžné. Marešová přiznala, že měla problémy se svým bratrem. V tomto období musela brát léky na srdce.

Vrchní soud odmítl Marešovou pustit z vazby

Před soudem v pondělí také zazněly závěry expertů na daktyloskopii, kteří uvedli, že na ampuli s dolsinem, který se našel ve skřínce Věry Marešové, nebyly nalezeny žádné viditelné otisky. Marešová již dříve u soudu uvedla, že jí tam mohl někdo ampuli dát.

Marešová v pondělí opouštěla soudní síň s úsměvem. Před tím, než byla převezena do vazební věznice v Litoměřicích, se pozdravila se svou dcerou a sdělila jí, jak se jí daří. Na konci července ústecký krajský soud rozhodl o tom, že Marešová může vazbu opustit. Jenže státní zástupce se odvolal a vrchní soud před několika dny řekl, že zdravotní sestra za mřížemi ještě zůstane. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy