Klášterec nad Ohří (Chomutovsko) - Ledové kry v Ohři zvedly hladinu řeky u Klášterce nad Ohří. Povodňová komise města vyhlásila druhý stupeň povodňové aktivity.
"Důvodem je, že na řece Ohři dochází ke vzdouvání hladiny vlivem ledových jevů. Díky tomu jsou v současné době již zaplaveny některé komunikace a některé příbřežní pozemky a objekty v blízkosti toku," informuje vedení města na svých internetových stránkách.
Obyvatele ohrožených nemovitostí v zátopové zóně povodňová komise vyzývá, aby zabezpečili svůj majetek proti hrozícím škodám, zajistili domácí zvířectvo a případně si připravili evakuační zavazadlo.
"Ostatní občany Městský úřad v Klášterci nad Ohří vyzývá, aby se vyhýbali cestám v okolí řeky, neboť zde hrozí vysoké riziko úrazu a ohrožení života," uvádí se dále na webu města.
Ze stejného důvodu je pro veřejnost uzavřen zámecký park a Rašovická lávka. "Dále Městský úřad v Klášterci nad Ohří důrazně varuje obyvatele a zejména děti před vstupem na led nejen na řece, ale i na potocích. Může dojít k prolomení ledu, neboť díky kolísavé teplotě a proudící vodě dochází k tomu, že led nemá všude stejnou sílu a tvoří se pod ním vzduchové kapsy," doplňuje vedení města.
Příhodně začíná své sdělení ředitel zdejší základní školy, jenž v úvodu pojednání o únorových akcich na webu školy píše, že "český název měsíce vysvětlují jazykovědci tím, že se v tuto dobu při tání ledu ponořují ledové kry na řekách (únor = nořiti se)"...
Nedá se nic dělat, musíme jen čekat
Správci toku nemohou k řece s těžkou technikou, čekají až led sám roztaje. Hasiči u dvou domků u řeky postavili hráze z pytlů s pískem. Informoval o tom mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
Hladina řeky v Klášterci nad Ohří v pondělí večer stoupla na 360 centimetrů. Řeku nad Kadaní pokrývá až čtyřiceticentimetrová vrstva ledu a ledové tříště. Podle Svejkovského se nedá dělat nic jiného než situaci sledovat a počkat, až led sám roztaje.
"Jakákoliv manipulace by nadělala víc škody než užitku. Musíme počkat, až voda sama plynule odteče," dodal. Teplota vody podle něj pomalu roste, v Karlových Varech byla v úterý Ohře o desetinu stupně teplejší než v pondělí.
Povodí Ohře od počátku února kontroluje zamrzající řeky a potoky.
"Při takovýchto klimatických podmínkách pravidelně monitorujeme a kontrolujeme nejen vlastní koryta vodních toků, ale i objekty na nich. V případě potřeby zajistíme potřebnou techniku, aby ledy netvořily překážky a voda mohla plynule z území odtékat," uvedl mluvčí s tím, že u objektů náleží tato povinnost jejich správci.
V minulém týdnu likvidovali pomocí bagru například led v Děpoltovicích na Karlovarsku.
V menších tocích podle něj často led narůstá nejprve na dně, než zamrzne hladina. "To je právě nepříznivý faktor, při němž led postupně zaplňuje koryta vodních toků, a voda tekoucí po něm postupně může opustit koryto, rozlít se do okolí a škodit," dodal mluvčí.