Pelikán: Lidé jako Kosán nemají ve státním zastupitelství co dělat. Žalobce je v šoku

Radek Nohl Radek Nohl
9. 3. 2016 15:55
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ostře zkritizoval chomutovského žalobce Ladislava Kosána, který pomohl Alexandru Novákovi z vězení. Pelikán na svém Twitteru Kosánovi vzkázal, že "takoví lidé nemají ve státním zastupitelství co dělat". Ministr tak reagoval na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který Kosána potrestal snížením platu o deset procent po dobu devíti měsíců. Kosán reagoval slovy, že je v šoku.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | Foto: Radek Bartoníček

Chomutov - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán by si pro žalobce Ladislava Kosána představoval tvrdý trest. Státní zástupce podle Nejvyššího správního soudu chyboval při podmínečném propuštění bývalého senátora ODS Alexandra Nováka z vězení. Pelikán se domnívá, že lidé jako Kosán mezi žalobci nemají co dělat.

Kosána kárný senát Nejvyššího správního soudu potrestal snížením platu o deset procent po dobu devíti měsíců. V praxi tak přijde každý měsíc o zhruba deset tisíc korun. Předseda senátu Jiří Palla uvedl, že Kosán v případě propuštění Nováka na svobodu postupoval liknavě a pasivně. Podle něj se nevypořádal ani s důvody, proč nebylo předchozím žádostem o propuštění severočeského podnikatele na svobodu vyhověno.

"Důležité rozhodnutí, jak pro tuto kauzu, tak i pokud jde o meze kárné pravomoci. Jen trest by měl být jiný," komentoval verdikt soudu ministr Robert Pelikán. Na dotaz Aktuálně.cz, jaký trest by si tedy představoval, odpověděl slovy: "Takoví lidé nemají ve státním zastupitelství co dělat."

Vůči žalobci Kosánovi, který má za sebou čtyřicetiletou praxi, jde o velmi silnou kritiku. "To je pro mě doslova šok. Je to tak absurdní, že se k tomu ani nebudu vyjadřovat," reagoval žalobce Kosán na Pelikánova slova.

"Jsou to slova pana ministra na sociální síti a není důvodu je, a činím tak obvykle i u jiných politiků, komentovat," řekla vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která na Kosána kárnou žalobu podala.

Čtyři roky vězení za přijetí 43milionového úplatku

Novák byl za přijetí 43milionového úplatku odsouzen k čtyřem rokům vězení. Poté, co si odpykal zhruba třetinu trestu, žádal opakovaně o podmínečné propuštění. Několikrát ale neuspěl, soudy jeho žádosti odmítaly. Až se případ dostal do Chomutova, kde Novák dlouhá léta seděl na radnici a jeho vliv tu je zřejmý dodnes.

Kosán tehdy sám navrhl Okresnímu soudu v Chomutově, aby přijal záruku motorkářského spolku Gryphons a Nováka z vězení podmínečně propustil.

Kosán před Nejvyšším správním soudem odmítl, že by při rozhodování o podmínečném propuštění chyboval. Řekl, že k Novákovi přistupoval jako ke všem ostatním odsouzeným a za svým názorem si dodnes stojí. Na správnosti postupu trval i předseda senátu chomutovského soudu Ivan Novák.

Jenže kárný senát byl ale nakonec jiného názoru a téměř vyhověl návrhu Bradáčové, která chtěla, aby Kosán přišel o deset procent platu po dobu jednoho roku.

Není to poprvé, co soud řešil případ, v němž Ladislav Kosán figuroval. Už před lety čelil obžalobě z korupce. Žaloba tehdy tvrdila, že se neoprávněně zajímal o případ, který měl na starosti jiný státní zástupce, a požadoval po něm, aby věc nepředával dalšímu žalobci. Kosán mu prý také tvrdil, že by bylo možno věc vrátit k došetření a také že se mu bude revanšovat penězi od svého švagra. Několik let kvůli tomu nemohl pracovat, nakonec Kosána ale justice obžaloby zprostila a mohl se vrátit na státní zastupitelství.

Novák se poté, co se dostal zpět na svobodu, vrátil ke svému podnikání. Centrum nezávislé investigace informovalo o tom, jak si za miliony korun koupil dva hotely v Chomutově. Další nemovitosti si pořídila také jeho manželka. Reportéři ČT před několika dny navíc informovali o tom, že Novák jednal s představiteli chomutovské radnice za firmu, které má v nájmu místní Kamencové jezero.

Zavřené hranice Schengenu by nic nezměnily, teroristé jednají ve jménu zvrácené ideologie, ne islámu, říká ministr spravedlnosti Pelikán. Souhlasí přitom se slovy šéfa Evropské komise Junckera. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 11 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

Další zprávy