Pelikán: Lidé jako Kosán nemají ve státním zastupitelství co dělat. Žalobce je v šoku

Radek Nohl Radek Nohl
9. 3. 2016 15:55
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ostře zkritizoval chomutovského žalobce Ladislava Kosána, který pomohl Alexandru Novákovi z vězení. Pelikán na svém Twitteru Kosánovi vzkázal, že "takoví lidé nemají ve státním zastupitelství co dělat". Ministr tak reagoval na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který Kosána potrestal snížením platu o deset procent po dobu devíti měsíců. Kosán reagoval slovy, že je v šoku.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | Foto: Radek Bartoníček

Chomutov - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán by si pro žalobce Ladislava Kosána představoval tvrdý trest. Státní zástupce podle Nejvyššího správního soudu chyboval při podmínečném propuštění bývalého senátora ODS Alexandra Nováka z vězení. Pelikán se domnívá, že lidé jako Kosán mezi žalobci nemají co dělat.

Kosána kárný senát Nejvyššího správního soudu potrestal snížením platu o deset procent po dobu devíti měsíců. V praxi tak přijde každý měsíc o zhruba deset tisíc korun. Předseda senátu Jiří Palla uvedl, že Kosán v případě propuštění Nováka na svobodu postupoval liknavě a pasivně. Podle něj se nevypořádal ani s důvody, proč nebylo předchozím žádostem o propuštění severočeského podnikatele na svobodu vyhověno.

"Důležité rozhodnutí, jak pro tuto kauzu, tak i pokud jde o meze kárné pravomoci. Jen trest by měl být jiný," komentoval verdikt soudu ministr Robert Pelikán. Na dotaz Aktuálně.cz, jaký trest by si tedy představoval, odpověděl slovy: "Takoví lidé nemají ve státním zastupitelství co dělat."

Vůči žalobci Kosánovi, který má za sebou čtyřicetiletou praxi, jde o velmi silnou kritiku. "To je pro mě doslova šok. Je to tak absurdní, že se k tomu ani nebudu vyjadřovat," reagoval žalobce Kosán na Pelikánova slova.

"Jsou to slova pana ministra na sociální síti a není důvodu je, a činím tak obvykle i u jiných politiků, komentovat," řekla vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která na Kosána kárnou žalobu podala.

Čtyři roky vězení za přijetí 43milionového úplatku

Novák byl za přijetí 43milionového úplatku odsouzen k čtyřem rokům vězení. Poté, co si odpykal zhruba třetinu trestu, žádal opakovaně o podmínečné propuštění. Několikrát ale neuspěl, soudy jeho žádosti odmítaly. Až se případ dostal do Chomutova, kde Novák dlouhá léta seděl na radnici a jeho vliv tu je zřejmý dodnes.

Kosán tehdy sám navrhl Okresnímu soudu v Chomutově, aby přijal záruku motorkářského spolku Gryphons a Nováka z vězení podmínečně propustil.

Kosán před Nejvyšším správním soudem odmítl, že by při rozhodování o podmínečném propuštění chyboval. Řekl, že k Novákovi přistupoval jako ke všem ostatním odsouzeným a za svým názorem si dodnes stojí. Na správnosti postupu trval i předseda senátu chomutovského soudu Ivan Novák.

Jenže kárný senát byl ale nakonec jiného názoru a téměř vyhověl návrhu Bradáčové, která chtěla, aby Kosán přišel o deset procent platu po dobu jednoho roku.

Není to poprvé, co soud řešil případ, v němž Ladislav Kosán figuroval. Už před lety čelil obžalobě z korupce. Žaloba tehdy tvrdila, že se neoprávněně zajímal o případ, který měl na starosti jiný státní zástupce, a požadoval po něm, aby věc nepředával dalšímu žalobci. Kosán mu prý také tvrdil, že by bylo možno věc vrátit k došetření a také že se mu bude revanšovat penězi od svého švagra. Několik let kvůli tomu nemohl pracovat, nakonec Kosána ale justice obžaloby zprostila a mohl se vrátit na státní zastupitelství.

Novák se poté, co se dostal zpět na svobodu, vrátil ke svému podnikání. Centrum nezávislé investigace informovalo o tom, jak si za miliony korun koupil dva hotely v Chomutově. Další nemovitosti si pořídila také jeho manželka. Reportéři ČT před několika dny navíc informovali o tom, že Novák jednal s představiteli chomutovské radnice za firmu, které má v nájmu místní Kamencové jezero.

Zavřené hranice Schengenu by nic nezměnily, teroristé jednají ve jménu zvrácené ideologie, ne islámu, říká ministr spravedlnosti Pelikán. Souhlasí přitom se slovy šéfa Evropské komise Junckera. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy