Na chodbách paneláků v Krupce se válely volební lístky

Kateřina Šmídová
2. 5. 2011 16:10
Soud už jednou komunální volby ve městě zrušil, a to kvůli kupčení s hlasy
Takovéto sady po pátnacti obálkách viděli lidé ve dvaceti vchodech panelových domů.
Takovéto sady po pátnacti obálkách viděli lidé ve dvaceti vchodech panelových domů. | Foto: Aktuálně.cz

Krupka (Teplicko) - Pár dnů před opakovanými volbami se v Krupce na Teplicku údajně znovu kupčí s hlasy.

Na chodbách paneláků na sídlišti v Horním Maršově lidé minulý čtvrtek našli volně položené obálky s volebními lístky. Celkem jich bylo asi 300.

V jednom z vchodů na ně někdo dokonce rukou napsal jména voličů, kteří v daném domě již dávno nebydlí, nebo v něm ani nikdy nebydleli.

Právě na tomto sídlišti přitom byli loni v říjnu voliči ze sociálně slabých rodin masově upláceni, a pak organizovaně naváženi k volebním místnostem.

Místostarosta: Je to jen hysterie party lidí

"Obdobné ulice jsou v sídlišti v Krupce ještě 3. Teoreticky se tedy mohlo dostat do rukou manipulátorů voleb téměř 1000 volebních lístků," upozorňují lidé z volebního sdružení Zdravá Krupka.

Rozhodli se proto v dopise vyzvat ministra vnitra Jana Kubiceho, aby odebral přípravu voleb Městskému úřadu v Krupce a zajistil jak přípravu, tak i vlastní průběh voleb svými ministerskými úředníky.

Vedení města odmítá, že by při distribuci chybovalo. "Ty lístky byly distribuovány oprávněně, navíc nám přinesli jen 18 lístků z asi 11.000, které byly vydány. Že s nimi lidé zacházejí, jak s nimi zacházejí, to už je jiná věc," řekl ČTK místostarosta Matouš.

"Celé to je hysterie nějaké party lidí," dodal. Právě Matouše viní opozice z toho, že jeho straně mělo kupčení s hlasy pomáhat nejvíce.

Opakování voleb nařídil ústecký soud

"Jsme přesvědčeni, že pozorní občané zachytili volební lístky určené k opětné manipulaci opakovaného hlasování, které bylo stanoveno MV na 7. května 2011," uvedli organizátoři výzvy.

Foto: Miloslava Bačová

Obyvatelé, kteří obálky objevili, ohlásili tuto skutečnost starostovi města i Policii ČR. "Věc prověřujeme, ale podle prvotního šetření nedošlo k žádnému trestnému činu ani přestupku," řekla Aktuálně.cz mluvčí teplické policie Ilona Novotná.

Opakování komunálních voleb v Krupce kvůli podezření z masového nakupování hlasů voličů nařídil v březnu ústecký krajský soud. Jeho rozhodnutí vyšlo z nálezu Ústavního soudu, podle kterého nelze pojímat volby obchodně-tržním způsobem.

Podle původních výsledků volby vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město, které je podezřelé z nakupování hlasů.

Získalo 23,2 procenta hlasů a šest mandátů. Jeho lídr, místostarosta Zdeněk Matouš, ale jakékoli uplácení opakovaně odmítl.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy