Muž podporující Činoherní divadlo je terčem výhrůžek

ČTK ČTK
27. 2. 2014 16:44
Policie vyšetřuje, kdo zastrašuje zástupce iniciativy podporující divadlo v Ústí n. Labem.
Foto: Policie ČR

Ústí n. Labem - Ústecká policie prošetřuje údajné vyhrožování, jehož terčem byl zástupce občanské iniciativy Bijte na poplach.

Iniciativa podporuje ústecké Činoherní divadlo, kterému hrozí kvůli změně financování zánik. Terčem anonymních telefonátů jsou podle informací ČTK i někteří zaměstnanci divadla.

"Případ zatím vyšetřujeme jako přestupek proti občanskému soužití," řekla policejní mluvčí Valerie Bartošová. Výhružky směřovaly k jednomu ze členů iniciativy Martinu Noskovi, podle něj přišly poté, co se podle zákona o svobodném přístupu k informacím ptal na hospodaření příspěvkových organizací města, například kulturního střediska nebo Domu dětí a mládeže.

"Bylo mi vyhrožováno, že v případě trvání na požadavku o poskytnutí zákonem garantovaných informací, bude mému zaměstnavateli nabídnut sponzorský dar výměnou za propuštění," řekl Nosek. Podle něj je možné, že jeho osobní údaje unikly z žádosti, se kterou se na magistrát obrátil.

"Tento pán údajně vyhrožuje i dalším lidem. Evidentně měl informace, kde pracuju, jaké je moje telefonní číslo a podobně. Ty mohl získat například z té žádosti," vysvětlil Nosek.

Anonymní telefonáty potvrdilo více zaměstnanců divadla

Ústecký magistrát odmítá, že by informace unikly od jeho zaměstnanců. "Je-li pravda, že věc vyšetřuje policie, je její záležitostí, aby zjistila viníka. Vedení města a magistrát v diskusi o financování činohry nepoužívá osobní útoky ani urážky," řekl mluvčí radnice Karel Rouč.

Pod nátlakem jsou v posledních dnech i někteří zaměstnanci Činoherního divadla. "Některým lidem volají různé telefonní automaty nebo skrytá čísla," řekl jeden ze z nich.

Iniciativa Bijte na poplach Činoherní divadlo podporuje. V několika městech například umístila kovadliny, které jsou symbolem divadla, a získávala divadelníkům podporu veřejnosti.

Tisíce lidí podepisují petici na záchranu divadla

Divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Nepodalo žádost o městem vypsaný grant na činohru, což asi znamená po dvaačtyřiceti letech existence konec souboru. Divadelníci nepodání žádosti zdůvodňují tím, že grant byl špatně vyhlášený.

Rada města na konci ledna rozhodla o tom, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Posledním, kdo může do financování divadla zasáhnout, je ústecké zastupitelstvo. V jeho kompetenci je rozdělování peněz na kulturu.

Městští zastupitelé se sejdou 3. března. V oficiálním programu zastupitelstva financování Činoherního divadla není. Ústeckému divadlu přichází už tři týdny podpora z celé republiky. Petici na jeho podporu zatím podepsalo víc než 13 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy