Ústí nad Labem - Krajská zdravotní má vrátit dotačnímu úřadu Severozápad celých 353 milionů korun, které dostala jako evropskou dotaci na nákup zdravotnické techniky.
Ředitel úřadu Pavel Markvart (ODS) v úterý řekl, že to nemusí nutně znamenat vrácení celé dotace, protože z procesních důvodů musí odebrat celou dotaci a až následně může jednat o zmírnění sankce.
Ministerstvo financí už dříve navrhlo odebrání 176 milionů korun, tedy zhruba poloviny dotace.
Zakázka na nákup přístrojů za 417 milionů korun byla v minulosti často kritizovaná kvůli údajnému předražení. Nemocniční firma to odmítala s tím, že kvůli unikátnosti přístrojů nejde jen tak porovnávat s jinými projekty.
Ministerstvo financí ale v květnu došlo k závěru, že zakázka byla předražená.
"Stanovená výše způsobilých výdajů je 321,1 milionu korun. Zbylé výdaje ve výši 95,8 milionu nebyly dle názoru ministerstva vynaloženy v souladu se zásadou řádného finančního řízení," uvedl tehdy náměstek ministra financí Jan Gregor.
Navíc navrhl Krajské zdravotní pokutu 80,3 milionu korun. Ministerstvo ale sankce udělit nemůže, to je kompetencí dotačního úřadu. Jeho stanovisko přišlo v úterý.
Pozměněná dokumentace
"Rozhodli jsme, že Krajská zdravotní bude muset vrátit dotaci přes 350 milionů korun, kterou jí dříve náš úřad poskytl," řekl Markvart.
"Důvod je jednoduchý, Krajská zdravotní se dopustila porušení zákona o veřejných zakázkách. Pozměnila dokumentaci k této zakázce, a tím pádem měla prodloužit lhůtu pro příjem nabídek, což ale neudělala," dodal.
Podle něj stačilo lhůtu prodloužit o jediný den, takže k reálnému ovlivnění výběrového řízení nedošlo, trest ale prý přijít musel.
"Zákon nám ukládá, že musíme vzít zpátky 100 procent dotace a teprve pak se uvidí, jestli bude moci Krajská zdravotní získat nějaké zmírnění tohoto verdiktu," uvedl Markvart.
Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra se na Markvartův briefing přišel podívat, zatím ale situaci nechtěl komentovat.