Litvínov - Na zasněžené cestě lemované nevysokými břízami a javory se náhle objeví divoký králík. A po chvilce další. Když ovšem zpozorují lidi, otočí se a okamžitě bleskurychle zmízí.
Vypadá to jako předvánoční idylka ze zimní přírody.
Jenže to by se králíci nesměli zavítat do areálu chemické továrny Unipetrol Litvínov, kousek vedle by nesměly stát vysoké chladící věže a krajinu by nerušily ani komíny, potrubí táhnoucí se do dálky či rozličné zakroucené konstrukce.
A především - pod zemí, po níž se prohánějí králici, by nesměla být ukrytá načasovaná ekologická bomba.
Na okraji rozsáhlého chemického areálu, daleko od hlučných provozů, je území do hloubky několika metrů zamořeno jedovatými látkami z někdejší výroby fenolů. Kdyby škodliviny nezachytával speciální podzemní drén, dostaly by se do dešťové kanalizace a dodtud do nedaleké řeky Bíliny.
"Drén už je na hranici své životnosti," upozorňuje Václav Vondra, vedoucí odboru ekologických zátěží litvínovského Unipetrolu. To je také jeden z důvodů, proč se na jaře začne na ploše 40 tisíc metrů čtverečních s čištěním někdejší fenolky, jak se tomuto provozu také říká.
Fenolka z obří ekologické zakázky vypadla
Státní úřady se nakonec rozhodly nečekat na vítěze obří zakázky na likvidaci starých ekologických škod, která se neustále protahuje, a pustí sem sanační stroje dříve, než bude znám vítěz veřejné soutěže.
Superzakázka vyjde stát na desítky miliard korun. Teď si úřady mohou z této položky odškrtnout 597 milionů, na kolik vyjde vyčištění fenolky v litvínovském Unipetrolu.
I tak Unipetrol na seznamu obří ekozakázky zůstává, ale s jiným historických znečištěním, například se skládkou popílku mimo areál chemičky.
Fenol jako Cyklon B
- Za druhé světové války používali nacisté fenolové injekce k likvidaci vězňů, podobně jako pověstný Cyklon B. Jen v Osvětimi zabili fenolem tisíce lidí.
- Fenol se pro své antiseptické účinky používal i v nemocnicích, typický byl jeho zápach, pro který se vžilo označení "vůně nemocnice".
- Fenol se rovněž používá pro výrobu léčiv, kosmetiky nebo jako součást pojiva, k výrobě několika kyselin či v potravinářském průmyslu.
Výrobu začali nacisté v roce 1941
Škodliviny se v půdě a podzemní vodě nashromáždily ještě před privatizací podniku.
S výrobou femolů se v Litvínově začalo už za okupace, v roce 1941. Definitivně se stroje zastavily v roce 1998, i když poslední roky se už získávaly spíše zbytky sloučeniny, jak provoz končil.
"Hlavní část znečištění vznikla v počátečních fázích výroby," říká mluvčí chemičky Bořek Konečný a vyjmenovává látky, které se do půdy a vody dostaly: fenoly, uhlovodíky, aromatické a chlorované uhlovodíky.
Dnes už po bývalé fenolce nezbylo skoro nic. Na jednom místě vykukuje ze sněhu betonový pás, jeden z mála pozůstatků někdejší výrobny.
Ale území už je na sanaci připraveno, což dokládá i plot kolem někdejší fenolky. "Začne se, jen co povolí mrazy," říká Václav Vondra z odboru ekologických zátěží litvínovské chemičky.
Jáma bude hluboká bezmála 6 metrů
Ve své kandeláři pak na stůl rozloží pestrobarevnou mapu s územím nachystaným k čištění.
Barvy znázorňují, jak hluboko se musí na třech místech vyhloubit jáma, aby se nabrala kontaminovaná zemina. Na nejhlubších místech se bagry zaboří bezmála šest metrů hluboko, přesně 5,7 metrů.
Jen hloubení jam potrvá dva roky. Většina znečištěné zeminy se pak odveze na takzvanou biodegradaci, kde se pomocí speciálních bakterií půda vyčistí. Část zeminy se ale odveze třeba i do spalovny.
Ještě déle bude trvat vyčištění podzemních vod, které se budou zachytávat v systému drénů a čistit v sanačních centrech. Podle propočtů bude mít voda přijatelné parametry za šest let.
Obří zakázka se sem nehodí
Podle Václava Vondry z Unipetrolu je další výhodou toho, že vyčištění fenolky vypadlo z obří ekologické zakázky to, že sanační firma Aquatest už v areálu chemičky dlouhodobě pracuje, má s likvidací podobných starých ekologických škod zkušenosti a potřebnou technologii.
Vondra soudí, že tento postup je pro stát levnější, než kdyby sanace litvínovské fenolky zahrnul do obří ekologické zakázky.