Stará ekologická zátěž v Unipetrolu. Fenoly zamořily půdu i vodu

Stará ekologická zátěž v Unipetrolu. Fenoly zamořily půdu i vodu
Harampádí u výrobny fenolů. Ale to už je dávno
Po továrně nezbylo prakticky nic
Zůstal jen prázdný prostor, který si oblíbili divocí králíci
Takto se tu před mnoha lety ukládaly prázdné barely
Foto: Unipetrol
Pavel Baroch
7. 12. 2010 13:23

V litnínovském Unipetroplu se chystá za bezmála 600 milioů korun rozsáhlá sanace půdy a podzemních vod, která je zamořená z výroby fenolů. Ta zde začala v roce 1941 a největší část kontaminace různými jedovatými látkami pochází z počáteční fáze výroby.

Likvidace této staré ekologické zátěže, která vznikla ještě před privatizací chmičky, nakonec nebude zahrnuta do obří státní zakázky na likvidaci všech zamořených území.

Důvodem je i to, že by se jedovbaté látky mohly dostat do nedaleké řeky Bíliny. Záchytný drén, který zyhcytává škodliviny, je totiž na hranici své životnosti.

Firma Aguatest, která prostor po bývalé výrobě femolů vyčistí, navíc v areálu Unipetrolu sanuje kontaminované plochy na více místech a má už v chemičce veškerou technologii.

Likvidace ekologické škody po fenolech potrvá roky. Dva roky se bude těžit zamořená zemina a šest let potvrdá čištění podzemní vody.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump odložil kvůli koronaviru summit G7, chce pozvat také Austrálii či Rusko

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom agentura Reuters.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy