Stará ekologická zátěž v Unipetrolu. Fenoly zamořily půdu i vodu

Foto: Unipetrol
Pavel Baroch
7. 12. 2010 13:23

V litnínovském Unipetroplu se chystá za bezmála 600 milioů korun rozsáhlá sanace půdy a podzemních vod, která je zamořená z výroby fenolů. Ta zde začala v roce 1941 a největší část kontaminace různými jedovatými látkami pochází z počáteční fáze výroby.

Likvidace této staré ekologické zátěže, která vznikla ještě před privatizací chmičky, nakonec nebude zahrnuta do obří státní zakázky na likvidaci všech zamořených území.

Důvodem je i to, že by se jedovbaté látky mohly dostat do nedaleké řeky Bíliny. Záchytný drén, který zyhcytává škodliviny, je totiž na hranici své životnosti.

Firma Aguatest, která prostor po bývalé výrobě femolů vyčistí, navíc v areálu Unipetrolu sanuje kontaminované plochy na více místech a má už v chemičce veškerou technologii.

Likvidace ekologické škody po fenolech potrvá roky. Dva roky se bude těžit zamořená zemina a šest let potvrdá čištění podzemní vody.

 

Právě se děje

před 54 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy