chemička

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK

Chemičku na severu Francie zachvátil požár. Úřady evakuovaly obyvatele, školy jsou zavřené

Rozsáhlý požár vypukl ve čtvrtek kolem 1:40 SELČ v chemické továrně Lubrizol ve městě Rouen na severu Francie. Podle místních úřadů si zatím plameny nevyžádaly žádné oběti, uvedla agentura Reuters. Prefektura se nicméně z preventivních důvodů rozhodla vytvořit kolem továrny 500metrové ochranné pásmo, jehož obyvatelé byli evakuováni. V Rouen a několika dalších městech budou ve čtvrtek rovněž uzavřeny školy. S požárem bojuje nejméně 130 hasičů. V oblasti se vznáší hustý dým, uvedl podle listu Le Monde tamní prefekt Pierre-André Durand. Jak dodal, podle prvních odebraných vzorků kouř zatím neobsahuje žádné závažné množství toxických látek. Prefektura nicméně raději vyzvala místní obyvatele, aby "preventivně omezili své dnešní cesty v oblasti na minimum", i kvůli tomu, aby umožnili hasičům pracovat efektivněji.

Pokračovat