Dej mi milion a nenamočím tě do kauzy. Bývalý šéf dotačního úřadu mě vydíral, tvrdí podnikatel

Radek Nohl Radek Nohl
21. 2. 2016 18:14
Na bývalého ředitele ústeckého dotačního úřadu Petra Kušnierze bylo podáno druhé trestní oznámení kvůli tomu, že se údajně pokusil vydírat podnikatele. Na policii se nyní obrátil Michal Petřík, který tvrdí, že po něm chtěl Kušnierz přes prostředníka jeden milion korun. Petřík odmítl zaplatit. A Kušnierz poté při výslechu na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu řekl, že se Petřík podílel na ovlivňování výběrových řízení a jeho tehdejší firma ROPRO zodpovídala za politiky vytipované projekty, na které tekly evropské dotace.
Petr Kušnierz u soudu se svou advokátkou.
Petr Kušnierz u soudu se svou advokátkou. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz je znovu v hledáčku policie. Tentokrát se na kriminalisty obrátil právník Michal Petřík, který tvrdí, že jej Kušnierz vydíral. Nešlo by přitom o první podezření tohoto typu, které policie vyšetřuje.

Petřík je bývalým majitelem firmy ROPRO, která pro Ústecký kraj připravovala čerpání evropských dotací. Podle něj po něm Kušnierz chtěl přes prostředníka jeden milion korun za to, že ho do kauzy podvodů s evropskými dotacemi, ve které je Kušnierz nyní obžalovaný, nenamočí.

Podnikatel odmítl zaplatit, a tak Kušnierz po pár měsících při výslechu na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tvrdil, že se Petřík podílel na ovlivňování výběrových řízení a firma ROPRO zodpovídala za politiky vytipované projekty.

"Je to nesmysl, s dotačními podvody nemám nic společného," odmítl Petřík a potvrdil, že se také kvůli tomu před několika dny obrátil na policii.

Dnes je Kušnierz hlavním aktérem údajných podvodů s evropskými dotacemi na severu Čech. Dříve byl již odsouzen k pěti rokům vězení za přijetí úplatků, nyní stojí před soudem znovu a hrozí mu od pěti do dvanácti let vězení. Díky spolupráci s ÚOOZ může dostat trest nižší. Vedle Petříka ve své výpovědi, která má v pondělí zaznít během soudního líčení, obviňuje z manipulace s dotacemi také další politické špičky a významné podnikatele ze severozápadu Čech.

Kušnierz chtěl přes prostředníka milion, uvedl podnikatel

Petřík trestní oznámení podal poté, co se v reportáži České televize objevily poznámky Petra Kušnierze, v nichž je právě jeho jméno zmiňováno a ve kterých ho z ovlivňování projektů viní. Podnikatel policistům rovněž popsal, že po něm chtěl před několika měsíci přes prostředníka jeden milion korun. K žádosti o peníze mělo dojít před tím, než Kušnierz vypověděl na ÚOOZ.

Kušnierz tehdy podle Petříka vyslal svého kamaráda za pracovnicí ministerstva zemědělství, kterou společně dobře znají. Prostředník ženě sdělil, že je Kušnierz bez finančních prostředků a požaduje po jejím známém jeden milion korun. Žena se za několik dnů setkala s Petříkem. "Na schůzce jsem jí řekl, že mu nic nedám," reagoval Petřík.

Kdo je Petr Kušnierz?

Petr Kušnierz, ředitel Úřadu Regionální rady Severozápad
Foto: ROP Severozápad
  • V devadesátých letech pracoval na mosteckém magistrátu.
  • Poté se přesunul na ministerstvo školství. Mezi roky 2008 a 2009 pracoval na ministerstvu zemědělství jako vrchní ředitel informační sekce a následně jako náměstek ministra zemědělství Petra Gandaloviče.
  • Na konci roku 2009 se stal ředitelem dotačního úřadu. Kvůli rozdělování dotací byl v roce 2011 obviněn z korupce. V roce 2012 byl nejdříve krajským soudem odsouzen k 7,5 roku vězení, vrchní soud mu poté trest snížil na 5 let.
  • V březnu 2013 nastoupil do vězení, ale už v listopadu 2014 byl podmínečně propuštěn na svobodu. Nyní čelí žalobě v dalším případě. Hrozí mu až 12 roků vězení.

Kauzu nyní řeší ústecká policie. "Ke konkrétním osobám nemůžeme sdělovat jakékoliv informace," uvedla policejní mluvčí Jana Slamová. K případu se nechce vyjadřovat ani Kušnierzova advokátka Helena Tukinská. Ta opakované žádosti o rozhovor odmítla. "Musím respektovat zákon o advokacii. To znamená, že nemohu veřejně sdělovat žádné informace o svých klientech, ani o tom, zda je či není určitá osoba mým klientem," řekla Tukinská.

Další trestní oznámení bylo podáno na konci loňského roku. A vlivný severočeský podnikatel v něm stejně jako Petřík uvádí, že se ho Kušnierz údajně pokusil vydírat.

Exředitel obvinil politické špičky z manipulace

Soud se k údajným manipulacím s dotacemi na severu Čech vrátí v pondělí. Soudkyně Kamila Elsnicová již avizovala, že nechá přečíst poznámky Kušnierze, které do spisu před koncem loňského roku vložil státní zástupce Vladimír Jan. Kušnierz v dokumentu před krajskými volbami obviňuje z manipulace s dotacemi místní špičky ODS a ČSSD. Zmiňuje ústeckou exhejtmanku Janu Vaňhovou. Ta říká, že se je snaží poškodit.

Ve výpovědi zmiňuje Kušnierz i další aktéry, kteří jsou s ním nyní obžalováni: bývalého náměstka hejtmana Pavla Koudu nebo dalšího ředitele dotačního úřadu Petra Vrablíka. Jejich advokáti již řekli, že to, co v textu je, se netýká skutků, které soud nyní řeší.

Dotacemi pro Agrofert se zabývá Evropský úřad proti podvodům. Možná je to nedorozumění, možná politika jako nejvyšší stadium podnikání nevymřela. | Video: Petr Honzejk
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy